Новини Новини організації

Європейські стандарти працевлаштування для осіб з інвалідністю України: реалії та перспективи

В Києві, 14 грудня 2017 року, в приміщенні Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбувся  круглий стіл на тему: «Європейські стандарти працевлаштування для осіб з інвалідністю України: реалії та перспективи».

Під час заходу було презентовано аналітичний звіт «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування».

Звіт підготовлено в рамках проекту «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію», який реалізує Громадська організація «Правозахисна організація «Права людини».

Серед учасників заходу були присутні: Віталій Дроботун – директор ГПО «Права людини»; Людмила Перевертень – президент ГО «Для спільної справи», керівник Соціального проекту «Дуже потрібна робота»; Олег Полозюк – спеціаліст відділу нормативно-правового забезпечення ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України»; Віталій Пчолкін – виконавчий директор ГО «Всеукраїнське об’єднання осіб з інвалідністю «Група активної реабілітації».

Експерти ГПО «Права людини» протягом серпня – жовтня  2017 року провели моніторинг імплементації в українське законодавство відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом норм щодо протидії дискримінації та  забезпечення рівного доступу до ринку праці  осіб з інвалідністю. Зокрема, було проаналізовано:

  • Ефективність сучасної системи сприяння зайнятості осіб з інвалідністю в Україні.
  • Контроль за дотриманням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
  • Ефективність системи сплати адміністративно-господарських санкцій та наповнення фондів, направлених на заходи сприяння працевлаштуванню.
  • Система захисту від дискримінації осіб з інвалідністю у сфері зайнятості.

Та під час заходу Віталій Дроботун презентував Звіт та Рекомендації органам влади щодо приведення практик роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування до відповідності з Європейськими стандартами.

Стан імплементації державних програм та стратегій у сфері доступу осіб з інвалідністю до праці, зокрема

  • Плану імплементації Директиви Ради 2000/78/ЄС про встановлення загальної системи рівного відношення у сфері зайнятості та професійної діяльності, затвердженого відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 34-р.
  • Плану заходів Міністерства соціальної політики України з реалізації Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, та ЄС, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 03.02.2015 №102
  • Державної цільової програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю» на період до 2020 року.

Переважна більшість заходів по цих програмах є в стані виконання.

01 вересня 2017 року після ратифікації Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі.

Статтями 420 та 424 Угоди про асоціацію визначено, що співробітництво у сфері політики зайнятості передбачає подолання дискримінації в усіх її формах та проявах.

Сприяння антидискримінації та забезпеченню рівних можливостей для осіб з інвалідністю у контексті працевлаштування внесено у Порядок денний асоціації Україна – ЄС для підготовки та сприяння виконанню Угоди про асоціацію.

На сьогодні лише трохи більше 26% людей з інвалідністю працездатного віку працевлаштовані, в той же час в Європейському Союзі середній показник складає 38%, а в таких країнах як Швеція чи Німеччина навіть перевищує 60% .

Результатом виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС  в частині   рівного відношення у сфері зайнятості та професійної діяльності має бути зменшення безробіття серед людей з інвалідністю, а як наслідок зниження рівня бідності та зростання  економічного добробуту в Україні.

Проект «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію» реалізується за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія»  під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково  відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».