Аналітика Новини Новини організації

Аналітичний звіт «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування»

ГПО «Права людини» з липня 2017 року реалізовує проект «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію». Даний проект створений за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. В рамках цього проекту було підготовлено дослідження, яке було проведене з серпня по жовтень 2017 року.

Результатом дослідження став аналітичний звіт «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування».

Під час дослідження було проаналізовано стан імплементації державних програм та стратегій у сфері доступу осіб з інвалідністю до праці, зокрема:

План імплементації Директиви Ради 2000/78/ЄС про встановлення загальної системи рівного відношення у сфері зайнятості та професійної діяльності, затвердженого відповідним  розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 34-р.

План заходів Міністерства соціальної політики України з реалізації Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, та ЄС, затвердженого наказом Мінсоцполітики  від 03.02.2015 №102

Державну цільову програму «Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю» на період до 2020 року.

Також, експерти ГПО «Права людини» проаналізували систему сприяння зайнятості осіб з інвалідністю в Україні:

Ефективність системи сплати адміністративно-господарських санкцій та наповнення фондів, направлених на заходи сприяння працевлаштування

Контроль за дотриманням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Систему захисту від дискримінації осіб з інвалідністю у сфері зайнятості.

Під час дослідження експерти ГПО «Права людини» проаналізували ефективність 4% квоти нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема провели аналіз рішень судів за зверненнями Територіальних фондів соціального захисту інвалідів до суду з позовами про стягнення господарських санкцій та пені. Загалом Фонд виграв у 2016 році в першій інстанції майже 38% справ, звісно там були апеляції але остаточні цифри +/- 3%. Та незважаючи на те, що фонди виграли 38% справ, суди задовольнили стягнути лише 14,4% коштів від загальної суми, яку вимагали фонди.

В Україні роботодавці, знаючи особливості застосування законодавства, спокійно можуть не працевлаштовувати людей з інвалідністю, а просто створювати фейкові робочі місця на які не хто не хоче йти працювати. Не може вакансія бути не закрита півроку чи рік. Якщо працівника не винаймають на підприємство, яке працює без проблем, то такий працівник не потрібен підприємству.

Те саме стосується і питання контролю з боку Держпраці. За перші 8 місяців 2017 року суди розглянули 223 протоколів за невиконання квоти, і лише в третині випадків був штраф.

Також, проаналізувавши європейський досвід, наявність чи відсутність нормативу робочих місць не може бути основним методом стимулювання роботодавців до працевлаштування працівників які мають інвалідність.

Аналітичний звіт «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування» був підготовлений за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Погляди авторів, викладені у виданні, не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

pdfАналітичний звіт: «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування»

pdfАналітичний звіт: «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування»