В Києві, 14 грудня 2017 року, в приміщенні Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему: «Європейські стандарти працевлаштування для осіб з інвалідністю України: реалії та перспективи».
Під час заходу було презентовано аналітичний звіт «Практики роботи Міністерства соціальної політики України та державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування».
Звіт підготовлено в рамках проекту «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію», який реалізує Громадська організація «Правозахисна організація «Права людини».
Серед учасників заходу були присутні: Віталій Дроботун – директор ГПО «Права людини»; Людмила Перевертень – президент ГО «Для спільної справи», керівник Соціального проекту «Дуже потрібна робота»; Олег Полозюк – спеціаліст відділу нормативно-правового забезпечення ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України»; Віталій Пчолкін – виконавчий директор ГО «Всеукраїнське об’єднання осіб з інвалідністю «Група активної реабілітації».
Експерти ГПО «Права людини» протягом серпня – жовтня 2017 року провели моніторинг імплементації в українське законодавство відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом норм щодо протидії дискримінації та забезпечення рівного доступу до ринку праці осіб з інвалідністю. Зокрема, було проаналізовано:
- Ефективність сучасної системи сприяння зайнятості осіб з інвалідністю в Україні.
- Контроль за дотриманням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
- Ефективність системи сплати адміністративно-господарських санкцій та наповнення фондів, направлених на заходи сприяння працевлаштуванню.
- Система захисту від дискримінації осіб з інвалідністю у сфері зайнятості.
Та під час заходу Віталій Дроботун презентував Звіт та Рекомендації органам влади щодо приведення практик роботи Міністерства соціальної політики України та Державної служби зайнятості України у забезпеченні рівності доступу людей з інвалідністю у сфері працевлаштування до відповідності з Європейськими стандартами.
Стан імплементації державних програм та стратегій у сфері доступу осіб з інвалідністю до праці, зокрема
- Плану імплементації Директиви Ради 2000/78/ЄС про встановлення загальної системи рівного відношення у сфері зайнятості та професійної діяльності, затвердженого відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року № 34-р.
- Плану заходів Міністерства соціальної політики України з реалізації Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, та ЄС, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 03.02.2015 №102
- Державної цільової програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю» на період до 2020 року.
Переважна більшість заходів по цих програмах є в стані виконання.
01 вересня 2017 року після ратифікації Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі.
Статтями 420 та 424 Угоди про асоціацію визначено, що співробітництво у сфері політики зайнятості передбачає подолання дискримінації в усіх її формах та проявах.
Сприяння антидискримінації та забезпеченню рівних можливостей для осіб з інвалідністю у контексті працевлаштування внесено у Порядок денний асоціації Україна – ЄС для підготовки та сприяння виконанню Угоди про асоціацію.
На сьогодні лише трохи більше 26% людей з інвалідністю працездатного віку працевлаштовані, в той же час в Європейському Союзі середній показник складає 38%, а в таких країнах як Швеція чи Німеччина навіть перевищує 60% .
Результатом виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині рівного відношення у сфері зайнятості та професійної діяльності має бути зменшення безробіття серед людей з інвалідністю, а як наслідок зниження рівня бідності та зростання економічного добробуту в Україні.
Проект «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію» реалізується за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».