Новини Новини організації

Працівники апарату Апеляційного суду Києва навчалися у правозахисників комунікаціям

Національна школа суддів України організувала семінар «Особливі потреби та комунікація з особами з інтелектуальними порушеннями в системі правосуддя», який відбувся 14 червня, в приміщенні Апеляційного суду. Семінар зібрав більш ніж 30 учасників, які дізналися про принципи спілкування з людьми, які мають інтелектульні, та/або психічні порушення.

В Україні проживає більш ніж 1 мільойн 300 тисяч людей, які в різній мірі мають порушення психічного здоров’я. 270 тисяч з них визнані особами з інвалідністю. І все ж всі ці люди мають певні соціальні потреби, і в різній мірі залучені до суспільного життя, в тому числі звертаються до судів задля вирішення власних проблем . Тому працівники судів просто зобов’язані володіти навичками комунікації з такими людьми.

  • В приміщенні необхідно включити візуальні чи слухові сигнали.
  • Слід розмовляти з людиною з ІП в тому місці, де вона почувається комфортно.
  • Концепти минулого і майбутнього, а також згадування дат, може ускладнювати сприйняття, тому слід використовувати події в житті людини, як певні часові маркери.
  • Варто застосовувати повтор або короткий підсумок сказаного в кінці розмови, щоб можна було впевнитися в тому, що інформація була сприйнята.
  • Кількість учасників розмови, які можуть втручатися і повідомляти свою думку під час бесіди з людиною з ІП, необхідно скорочувати до мінімальної кількості. Так особа не буде розсіювати свою увагу та зможе проявити максимально можливу концентрацію на предметі розмови.
  • Питання, які починаються зі слів «Хто», «Що», «Де» для людини з ІП легші для сприйняття, аніж запитання, які починаються словами «Коли», «Чому» і «Як».
  • Під час розмови з людиною з ІП слід давати їй додатковий час для відповіді на поставлені запитання.
  • При спілкуванні з людиною з ІП варто використовувати короткі речення та висловлювати одну думку в одному реченні. При цьому доречним буде застосування слів, які нескладно зрозуміти, щоб не перевантажувати співрозмовника з ІП надлишковою інформацією.

Навчальний семінар провели Віталій Дробтун, директор Правозахисної організації «Права людини», та Раїса Кравченко, директор ВГО «Коаліція».