Новини Новини організації

«Підхід заснований на правах людини» – один день зі Школи організаційного розвитку для НУО

В Україні проживає більше 2,6 мільйони людей з інвалідністю. Майже 73% з них не мають адекватних можливостей реалізувати свій професійний потенціал. Коли права 20-ої частини населення цілої країни постійно піддаються дискримінації — це ознака того, що система хворіє, і її терміново необхідно лікувати.

Директор Правозахисної організації «Права людини» взяв участь у Школі організаційного розвитку для НУО що працюють для людей з інвалідністю, за ініціативи ІСАР «Єднання», під час якої розповів, які зміни необхідні, і яким чином їх впроваджувати задля того, щоб ефективно захищати права людей цієї категорії.

«Всі люди мають права, встановлені в національному законодавстві та міжнародних договорах. Вони мають право вимагати дотримання цих прав, а також обов’язок дотримуватися прав інших осіб», – Віталій Дроботун.

Підхід заснований на правах людини

Україна взяла на себе зобов’язання щодо забезпечення прав людини в Конституції України та законах України, на які можна посилатися при відстоюванні своїх прав. Крім того принципи захисту та дотримання прав людини докладно зафіксовані в численних міжнародних договорах, обов’язкових для виконання Україною, яка їх ратифікувала, наприклад Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю. Це означає, що носії прав у цих державах можуть зобов’язувати органи влади забезпечувати права, які вони погодились захищати, поважати та реалізовувати.

«Підхід, заснований на дотриманні прав людини передбачає розширення обізнаності людей щодо своїх прав та можливостей вимагати їх дотримання, а також підвищення потенціалу та відповідальності осіб та установ, відповідальних за повагу до прав людини, їх захист і реалізацію», – відзначив Віталій Дроботун.

Підхід дозволяє послідовно відповісти на такі запитання:

  1. Права яких людей не захищені?
  2. Які саме права не захищені?
  3. Чому ці права не захищені?
  4. Хто повинен вирішити цю проблему?
  5. Що їм потрібно для вирішення проблеми?

Для того, щоб діяльність ОГС які працюють для людей з інвалідністю була ефективнішою необхідно враховувати ППЛ під час розробки проектів. Це процес складається з 4-х етапів:

  1. Аналіз ситуації – визначення проблеми; аналіз проблеми; аналіз зацікавлених сторін.
  2. Розробка та планування проекту – визначення загальної мети; планування проектної діяльності (план дій); залучення всіх зацікавлених сторін.
  3. Реалізація проекту – вирішення проблем із потенціалом; дотримання стандартів ППЛ.

  1. Моніторинг та оцінка.

Школа організаційного розвитку проводиться ІСАР «Єднання» завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проекту «Платформа розвитку громадянського суспільства».