ВСТУП
В рамках проекту антикорупційного моніторингу реформи державних закупівель Київської області можемо констатувати що реформа відбулась, та відбулась успішно. Ще деякий час система інституалізуватиметься, однак вже зараз можна говорити про позитивний характер змін та ефект, який помітний неозброєним оком.
Успіх реформи забезпечила злагоджена робота трьох ключових зацікавлених сторін: влади, бізнесу та громадянського суспільства. Варто зазначити, що впродовж реалізації реформи ці сфери певною мірою переплелись, оскільки представники «переходили» з одних сфер в інші та продовжували роботу спочатку над проектом, а потім вже і над впровадженням реформи.
Представники влади, відповідальні за реалізацію реформи продемонстрували політичну волю внаслідок чого була прийнята перспективна система електронних закупівель, яка зрештою, після прийняття відповідного законодавства стала обов’язковою. Найбільш вагомим кроком стало прийняття нового закону «Про публічні закупівлі, який запрацював:
- з 1 квітня 2016 р. — для центральнихо рганів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання;
- з 1 серпня 2016 р. — для всіх замовників.
Щодо ролі бузнесу, то він взяв на себе частину необхідних інвестицій (іншу частину взяли міжнародні донорські організації), а також взяв участь у розробці комерційних онлайн-платформ для здійснення торгів і активно включився в процес закупівель, до якого ще нещодавно не було довіри.
Громадянське суспільство активно підтримало реформу, в тому числі безпосередньо включилось в процес контролю, висвітлення і обговорення. Важлива роль і міжнародних донорів, які фактично забезпечили початок інституалізації та надали кошти тоді, коли їх найбільше не вистачало.
ПІДТРИМКА РЕФОРМИ З БОКУ ГПО «ПРАВА ЛЮДИНИ»
Громадська правозахисна організація «Права людини» систематично займалась антикорупційною активністю та моніторингом різних сфер суспільного життя. Логічним продовженням стала реалізація проекту «Протидія застосування корупційних схем у Київській області» який реалізовувся за підтримки відділу преси Посольства Сполучених Штатів Америки.
Організація акцентувала свою роботу на інформаційному компоненті: навчанні, просуванні та залученості до процесу нових людей з боку громадянського суспільства. Так, в рамках проекту було розроблено, надруковано та розповсюджено 2 000 інформаційних буклетів «Акценти держзакупівель – 2016»[1] , проведено два тренінги з залученням відомих антикорупційних експертів для активістів, які бажають моніторити публічні закупівлі[2], складені регулярні щомісячні моніторингові звіти щодо проходження реформи закупівель у Київській області[3], створено два навчальних відео[4]. Це все втілено в контексті антикорупційної платформи, яка стала базисом для реалізації наступних проектів[5].
ЗАГАЛЬНОУКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ
Впродовж останніх місяців реформа команда розробників та імплементаторів «Прозорро» досягли суттєвих успіхів в уствердженні незворотності перетворень:
- Переведено на електронний формат всі над порогові закупівлі, а також велику частку допорогових (згідно з рішеннями місцевої влади).
- Суттєво вдосконалено систему моніторингу bi.prozorro: додано ризик фільтри, вдосконаленокомплекст вибірок тощо
- Проведено успішну інформаційну кампанію з популяризації системи онлайн-закупівель («Прозорро долає хабармена»)
- Триває розробка системи «Прозорро: продажі», за допомогою якого реалізовуватимуться активи проблемних банків.
Якщо говорити мовою цифр, то впродовж 8 місяців 2016 року, в електронній системі закупівель зафіксовано 88,27 тисяч успішних тендерів зі загальною плановою вартістю у понад 39 мільярдів гривень зі загальною економією у понад 2,46 мільярда гривень (що еквівалентно близько 100 мільйонів доларів США).
Неконкурентні процедури
Частина закупівель проводиться не за процедурою відкритих торгів, а за допомогою переговірної процедури. Варто зазначити, що з набуттям чинності нового закону про публічні закупівлі, замовники зобов’язані публікувати на Прозорро також договори по закупівлях, які здійснювались за допомогою переговірною процедури, тобто без конкуренції. Процедура застосовується у тих випадках, коли існує об’єктивна відсутність конкуренції, або в певних випадках коли потребується певний товар (наприклад юридичне представлення інтересів в суді), який більш коректно замовляти за допомогою переговірної процедури.
За 8 місяців 2016 року було завершено 20,46 тисяч закупівель за допомогою переговірної процедури, на суму в майже 20,5 мільярда гривень. З одного боку за переговорною процедурою замовники закупили навіть на більшу суму ніж за відкритими торгами, однак якщо аналізувати самі тендери, то два найбільших з них склали майже 16 мільярдів гривень.
Топ 5 найбільших неконкурентних тендерів можна переглянути у Таблиці №1
Конкурентні процедури
Відповідно, якщо відкинути неконкурентні процедури, то планова сума конкурентних торгів за 8 місяців 2016 року склала близько 18,5 мільярда гривень з економією у 2,46 мільярда гривень. Це хороший показник збереження державних коштів, і можна очікувати що до кінця року він значно перевищить позначку у 5 мільярдів, оскільки основна частина замовників почали користуватись системою лише з серпня.
Окремо можна виокремити специфічну «переговірну процедуру для потреб оборони», яка поєднує у собі елементи переговірної та відкритих торгів. За її допомогою тепер здійснюються закупівлі для армії, поліції, спецслужб.
Система електронних закупівель забезпечує економію публічних коштів не тільки в рамках реверсивного аукціону, але вона може бути і прихованою. Прикладом цього може виступати тендер зі закупівлі автомобілів підвищеної необхідності для потреб Національної поліції України який здійснювався за допомогою переговірної процедури для потреб оборони[6]. На суму в 43 мільйони гривень Нацполіція планувала закупити 86 автомобілів. Незважаючи на те, що економія склала лише близько 1,5 мільйона гривень Нацполіція закупила автомобілі Renault Duster Expression за ціною в 482 330 гривень за одиницю. Варто зазначити, що вартість такого автомобіля у офіційних дистриб’юторів у базовій комплектації є вище[7], ніж закуплені Нацполіцією. Окрім того, постачальник самостійно наносить кольорографічне оформлення поліції на автомобілі.
КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
У попередніх звітах ми відмічали стурбованість падінням середнього рівня економії яке тривало з початку року. Однак нові цифри показують, що вже у липні і серпні рівень економії на конкурентних тендерах знову перевищив 20%, а в абсолютних цифрах в серпні наблизився до 40 мільйонів гривень по Київській області (без врахування м. Києва). Це більше половини від загальної суми економії досягнутої за 8 місяців 2016 року. Таке збільшення повязуємо з переходом на електронну систему всіх закупівельників та зростанням середньомісячної кількості тендерів майже вдвічі, а їх планової суми в кілька разів.
Детальніше ознайомитись зі статистикою щодо конкурентних тендерів можна у Таблиці №2.
Варто відмітити, що планова сума закупівель, які проводяться у Київській області зростає швидше ніж кількість тендерів. Якщо ще у лютому цього року середня планова вартість однієї закупівлі становила 48,4 тис. гривень, то вже згодом середня сума однієї закупівля зросла майже вшестеро – до 286,25 тис. гривень. Це пов’язано з тим, що на першому етапі в системі проводились лише допорогові закупівлі, а вже згодом до них додались понадпорогові
ВИСНОВКИ
- Реформа публічних закупівель – одна з найуспішніших системних перетворень за 25 років незалежності з помітними результатами.
- Проблеми реалізації реформи носять поодинокий і несистемний характер, а наявні механізми контролю дозволяють порівняно ефективно вирішувати їх.
- Система електронних торгів самоокупна, що дозволяє забезпечити сталий розвиток.
- Реформа має позитивний контекст і підтримку серед основних стейкхолдерів, що ускладнює її згортання.
- Для досягнення кінцевих цілей реформи потрібно продовжувати політику розпочату МЕРТ: активніше залучати бізнес, проводити роботу з громадськими активістами та широкими верствами населення й посилювати відповідальність чиновників, що відповідають за організацію та проведення тендерів.
Громадська правозахисна організація «Права людини»
Голова Правління, експерт з держзакупівель Віталій Дроботун;
аналітик Андрій Сухарина.
ДОДАТКИ
Таблиця № 1. Найбільші неконкурентні тендери (січень – серпень 2016 року)
№ | Назва тендеру | Замовник | Постачальник | Сума тендеру (грн) | Посилання |
1 | Природний газ для забезпечення виробничо-технологічних потреб та власних потреб, природний газ для забезпечення балансування) | ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» | НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» | 11 949 120 000 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-05-12-000123-a |
2 | Виконання генпідрядних робіт із завершення будівництва першої черги Дністровської ГАЕС філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» ПАТ «Укргідроенерго». | ПАТ “Укргідроенерго” | Консорціум «Науково-виробниче об’єднання «Укргідроенергобуд» | 3 832 972 403 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-21-000356-a |
3 | П’ятивагонний склад метрополітену моделей: 81-7036-01, 81-7037-03 та 81-7037-05 | КП “Харківський метрополітен” | Публічне акціонерне товариство «Крюківський вагонобудівний завод» | 198 960 000 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-06-09-000195-a |
4 | частини двигунів (код ДК 021:2015 34312000-7 частини двигунів (запасні частини до дизель-генераторної установки АСД 5600 для 1РДЕС-1, 1РДЕС-3, 2РДЕС-1, 2-РДЕС3) | ВП Запорізька АЕС ДП НАЕК “Енергоатом” | ТОВ “RAIDO TRADING” | 169 717 892.25 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-13-000321-a |
5 | Послуги щодо обробляння даних, розміщування інформації на веб-вузлах, щодо програмного застосування та інші послуги щодо забезпечення інформаційно-технологічною інфраструктурою | Міністерство Юстиції України | Державне підприємство “Національні інформаційні системи” | 62 597 159 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-08-000175-b |
Таблиця №2. Основні маркери публічних закупівель у Київській області (конкурентні тендери)
Місяць | Тендерів | Планова сума | Економія | Економія, % |
Січень | 38 | 2,96 млн. | 0,88 млн | 29,7 |
Лютий | 89 | 4,51 | 1,26 | 27,9 |
Березень | 188 | 9,72 | 2,07 | 21,3 |
Квітень | 154 | 13,93 | 2,81 | 20,2 |
Травень | 197 | 27,88 | 4,49 | 16,1 |
Червень | 212 | 47,24 | 6,88 | 14,6 |
Липень | 179 | 69,00 | 15,38 | 22,3 |
Серпень | 339 | 192,81 | 39,59 | 20,5 |
Таблиця №3. Найбільші неконкурентні тендери у Київськиій області (січень-серпень 2016 року)
№ | Назва тендеру | Замовник | Постачальник | Вартість | Посилання |
1 | Капітальний ремонт службової та технічної будівель майданчика 1 РЦ РСП “Київцентраеро” (додаткові роботи) | ДП РСП “Київцентраеро” Украероруху | Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельно-монтажний комплекс «Енергомонтажвентиляція» | 9 209 324 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-08-25-000150-b |
2 | Закупівля робіт за державні кошти з капітального будівництва по проекту “Закриття сховища ПЗРВ “III черга ЧАЕС”. Коригування | Державне спеціалізоване підприємство з Управління капітальним будівництвом зони відчуження (ДСП “УКБЗВ”) | Корпорація “Укртрансбуд” | 5 633 532 | https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-08-18-000298-b |
[1]Акценти державних закупівель (інформаційний буклет) http://akp.prava-lyudyny.org/attachments/article/13/Aktsenty-derzhzakupivel-2016.pdf
[2] Як виявляти тендерну корупцію. ГПО «Права людини» провела тренінг для активістів у Білій Церкві // http://prava-lyudyny.org/yak-vyyavlyaty-tendernu-koruptsiyu-gpo-prava-lyudyny-provela-trening-dlya-aktyvistiv-u-bilij-tserkvi/
Бій тендерній корупції // http://prava-lyudyny.org/bij-tendernij-koruptsiyi/
[3] Моніторингові звіти:
http://prava-lyudyny.org/monitoryngovyj-zvit-shhodo-vprovadzhennya-reformy-derzhavnyh-zakupivel-u-kyyivskij-oblasti-berezen-2016r/
http://prava-lyudyny.org/monitoryngovyj-zvit-shhodo-vprovadzhennya-reformy-derzhavnyh-zakupivel-u-kyyivskij-oblasti-2-kviten-2016-rik/
http://prava-lyudyny.org/monitoryngovyj-zvit-shhodo-vprovadzhennya-reformy-derzhavnyh-zakupivel-u-kyyivskij-oblasti-3-traven-2016-rik/
http://prava-lyudyny.org/monitoryngovyj-zvit-shhodo-vprovadzhennya-reformy-derzhavnyh-zakupivel-u-kyyivskij-oblasti-3-traven-2016-rik/
http://prava-lyudyny.org/monitoryngovyj-zvit-shhodo-vprovadzhennya-reformy-derzhavnyh-zakupivel-u-kyyivskij-oblasti-5-lypen-2016-roku/
[4] Як моніторити публічні закупівлі (ВІДЕО) Частини 1 і 2. // http://prava-lyudyny.org/yak-monitoryty-publichni-zakupivli-chastyny-1-i-2-video/
[5] Антикорупційна платформа. ГПО «Права людини» // http://akp.prava-lyudyny.org/
[6] https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-07-13-000129-b
[7] https://www.cdn.renault.com/content/dam/Renault/UA/prices/Duster_UKR.pdf
Здійснено в рамках проекту за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Public Affairs Section of the U.S. Embassy to Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.