Аналітика

Моніторинговий звіт щодо впровадження реформи державних закупівель у Київській області (Березень 2016р.)

Шановні пані та панове!

Представляємо вашій увазі моніторинговий звіт щодо впровадження реформи державних закупівель у Київській області, який вийшов в рамках проекту, який реалізується за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Загальноукраїнський контекст

Сьогодні Україна перебуває в стані реформування однієї з найбільш корупційних галузей, а саме – державних закупівель. Для більшості громадян, реформа полягає лише у впровадження електронної системи закупівель, однак насправді це питання набагато ширше. Окрім змін до законів та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють закупівлі потрібно здійснити цілий комплекс заходів, які дозволять налагодити конкуренцію і забезпечити ефективну протидію корупційним схемам.

Згідно з оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, обсяг державних закупівель в Україні щороку складає близько 13% ВВП. Якщо у минулому році обсяг ВВП склав 1’979’458 млн. гривень, то обсяг закупівель держави становить близько 257 мільярдів гривень, що еквівалентно більш ніж 10 мільярдів доларів.

Під час реформи закупівель, Міністерство декларує наступні цілі:

  • спростити тендерну процедуру, зробити її прозорою і чесною;
  • залучити реальний бізнес до участі в державних закупівлях, і створити в цій сфері природну конкуренцію;
  • надати громадськості повний доступ до всіх проведених закупівель для аналізу та контролю;
  • гармонізувати українське законодавство з найкращими європейськими практиками.

Потрібно резюмувати, що значна частина поставлених перед міністерством завдань виконана, або ж перебуває в стадії активного виконання. Фактично повністю виконані пункти 1, 3 і 4. Однак, існують проблеми зі залученням бізнесу до участі у публічних закупівлях. Сьогоднішній рівень конкуренції поки не дозволяє говорити про оптимальне співвідношення ціна/якість для державних закупівельників. Також, незважаючи на спрощення тендерних процедур і відкриття інформації, проблема зі зловживаннями не зникають, однак тепер їх буде легше виявляти і притягувати винних до відповідальності.

Повна версія звіту доступна за посиланням: 01. Monitoring (March 2016)