Новини організації

Як виявляти тендерну корупцію? ГПО «Права людини провела тренінг для активістів у Білій Церкві.

Після Євромайдану Україна отримала шанс на тотальне перезавантаження відносин бізнесу і влади. На жаль, значна  частина реформ відбуваються надто повільно, а деякі взагалі не починались. Однак це не стосується реформи державних закупівель, яка має шанс стати однією з найбільших досягнень постреволюційної України. З тотально корумпованої сфери поступово постає чесна і прозора система. Однак, для її втілення потрібні консолідовані зусилля влади, бізнесу і громадськості, оскільки шлях реформування довгий і непростий.

DSCN1089Під час відкриття тренінгу, Голова правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун розповів про діяльність організації і про проект «Протидія корупційним схемам при державних закупівлях у Київській області», який зараз реалізується. В його рамках відбуватиметься не тільки навчання активістів, але й запуск Інтернет-порталу, який виконуватиме інформаційні та аналітичні функції щодо протидії корупційним схемам. Віталій Дроботун зазначив, що сьогодні особливо актуальною є протидія тендерній корупції на місцевому рівні, оскільки процес децентралізації передбачає те, що значна частина коштів залишатиметься на місцевому рівні і витрачатиметься не з центру, а місцевими органами влади.

DSCN1079Сам тренінг розпочав Голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов, який спершу привітав учасників з тим, що 01 квітня 2016 року набрав чинність новий закон «Про публічні закупівлі», який дозволить суттєво зменшити корупцію під час закупівель. У своїй частині тренінгу Марусов розповів учасникам про те, яким чином функціонувала українська система державних закупівель впродовж останніх 15 років. Він наголосив, що найбільш корупційною була схема, за якою реалізувались державні тендери у 2006-2008 році. Тоді була організована кричуща за своєю наглістю схема, яка дозволяла акумулювати в приватній фірмі величезні кошти платників податків. Її функціонування зруйнувало систему державних закупівель в Україні і повністю перетворила її в корупційне болото. Марусов зазначив, що такий стан справ міг бути можливим тільки в контексті слабкого громадянського суспільства, де «громадським контролем» називали різновид відверто корупційного «бізнесу».

DSCN1098Керівник відділу боротьби з корупцією Центру політичних студій та аналітики Гліб Канєвський зупинився на тонкощах системи Прозорро, а також на тому, як можна моніторити тендери і виявляти серед них потенційно корупційні. Також він розповів про основні джерела, з яких можна отримати додаткову інформацію по реформі. Канєвський розповів про низку ситуацій, в яких замовник застосовував дискримінаційні умови закупівлі, зокрема зі зазначенням торгової марки того чи іншого продукту. З цими зловживаннями можна боротись, і за допомогою нової системи здійснення закупівель це робити набагато легше.

DSCN1133Секція Олександра Лемєнова, менеджера антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ, була присвячена саме практичним аспектам антикорупційної діяльності в Білій Церкві. Під час неї він на реальних прикладах показав як за допомогою відкритих джерел можна розслідувати корупційні справи. Також Лемєнов на прикладах показав, що конкуренція в публічних закупівлях може існувати та буде існувати, а державі потрібно забезпечити лише чесні умови гри.

На завершення тренінг Голова правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун вручив учасникам сертифікати про проходження тренінгу, після чого розпочалась неформальна дискусія за кавою.

ГПО «Права людини» надіється, що учасники тренінгу зможуть активно використовувати отримані знання на практиці. За сучасних умов кожна людина може моніторити те, що державні органи купують чи замовляють у рідному населеному пункті і слідкувати за тим, щоб ці закупівлі були чесними, а громадяни отримували суспільні блага високої якості за прийнятними цінами.

DSCN1158