Новини організації Новини суспільства

Бій тендерній корупції

Представники ГПО «Права людини» переконані, що до антикорупційної боротьби потрібно залучати якомога більшу кількість людей. Голова правління організації Віталій Дроботун зазначив, що навчальні тренінги для цього підходять найбільше: всеохопно навчити активістів за день, на жаль, нереально, але цього достатньо щоб ознайомити їх з базовими методиками моніторингу та контролю, а також мотивувати до подальшої антикорупційної діяльності. Чим більше людей буде категорично не сприймати корупцію як DSCN1269явище, та вміти боротись з нею, тим швидше Україна вийде з корупційного болота.

Саме з цією метою у вівторок 24 травня, громадська правозахисна організація «Права людини» провела другий тренінг з серії «Зупини корупцію: Зупини корупцію: ефективні механізми боротьби за прозорі держзакупівлі», який реалізується в рамках проекту “Протидія застосуванню корупційних схем на держзакупівлях у Київській області”, за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США.

Тренерами для активістів виступили відомі антикорупційні експерти: Голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов, керівник антикорупційного відділу Центру політичних студій та аналітики «Ейдос» Гліб Канєвський, та менеджер антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Олександр Лємєнов. Захід відбувся вDSCN1272 конференц-залі готелю Верховина поблизу Києва.

Тренінг відкрив Олексій Буданов – керівник проекту “Протидія застосуванню корупційних схем на держзакупівлях у Київській області”. Він нагосив, що ГПО “Права людини” акцентує свою увагу саме на публічних закупівлях, оскільки ця сфера несе за собою багаторічний корупційний шлейф.

Перша сесія, яку провів Андрій Марусов, була ввідною і присвяченою історії боротьби за реформу закупівель. Сьогоднішні перетурбації щодо реформи є ключовими, оскільки вони докорінно міняють сам DSCN1285смисл закупівель. Однак впродовж багатьох років ситуація була кардинально іншою: за кошти платників податків збагачувались нечесні чиновники та афілійовані з ними бізнесмени.

Гліб Канєвський у своїй частині тренінгу зупинився на новому законі «Про публічні закупівлі», відповідальних за реформу осіб, а також на системі ProZorro, на її принципових аспектах, а також на можливостях моніторингу публічних закупівель в цій системі. Велику увагу експерт ЦПСА «Ейдос» приділив можливим корупційним кейсам, які можуть виникати на публічних закупівлях, а також способам протидії: куди звертатись і на яких підставах.

Менеджер антикорупційної групи РПР Олександр Лємєнов, в свою DSCN1290чергу, зупинився на розлідуванні потенційно корупційних справ. До уваги слухачів були представлені основні державні реєстри, в яких можна найти інформацію про засновників компаній, афілійованих осіб та з яких можна отримати інші факти в розслідуванні корупційних схем. Важливим порталом є також «e-дата», за допомогою якого можна відслідкувати всі державні трансферти.

На завершення учасники виконали практичні вправи по групах. Суть їх полягала у визначенні корупційних ризиків, а також у пошуку інформації в реєстрах.