На сьогодні згідно Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» існує чотири види будівельних робіт – це нове будівництво, реконструкція, реставрація та капітальний ремонт. На них необхідно розробляти проектну документацію, отримувати дозвільні документи та вводити в експлуатацію закінчені будівництвом об’єкти.
“Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій”, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.05 № 76 та зареєстрованих у Мін’юсті 25.08.05 за № 927/11207, визначено:
“Реконструкція житлового будинку – комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог”.
Отже, перепланування – є складовою частиною реконструкції і відноситься до будівельних робіт.
З прийняттям Закону України №4220 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» з 19 січня 2012 року за будівництво без реєстрації декларації про початок будівельних робіт передбачено штрафні санкції у розмірі 350-400 неоподаткованих мінімумів, за експлуатацію об’єкта будівництва без введення його в експлуатацію 350-600 неоподаткованих мінімумів.
І якщо ви запланували зробити реконструкцію свого приміщення, то перша людина, з якою вам треба зустрітися – це архітектор. І перше, що треба перевірити у архітектора – це кваліфікаційних сертифікат, а потім замовляти проектну документацію.
Після того, як вам розробили проект ви заповнюєте заяву і реєструєте декларацію про початок виконання будівельних робіт в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю; розпочинаєте роботи, а після їх закінчення – заповнюєте та реєструєте декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. У цьому випадку БТІ без проблем надасть вам новий технічний паспорт.
При плануванні реконструкції(переплануванні) квартири замовник повинен пам’ятати що:
1. На перенесення санітарних зон у квартирах багатоквартирних будинків існує пряма законодавча заборона (ДБН В.3.2-2-2009 Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт).
2. На перенесення приміщень кухні теж існує пряма законодавча заборона (ДБН В.3.2-2-2009 Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт).
3. У деяких серіях панельних та монолітних будинків всі стіни, навіть внутрішні є несучими.
4. Втручання у будь-які конструкції може призвести до їх руйнування.