Новини організації

Голова Правління ГПО “Права людини” Віталій Дроботун взяв участь у парламентських слуханнях на тему: “Стан дотримання прав людини в Україні”

12 червня у сесійній залі Верховної Ради України відбулися парламентські слухання, які проходили під головуванням Голови Верховної Ради України Володимира Рибака. Участь у парламентських слуханнях на тему: “Стан дотримання прав людини в Україні” взяв також Голова Правління ГПО “Права людини” Віталій Дроботун.

Відкриваючи слухання, Голова Верховної Ради України Володимир Рибак, зокрема, зазначив, що права людини – це ті високі ідеали добра, гуманізму і справедливості, до яких прагне кожна цивілізована країна, у тому числі й Україна. Він також нагадав, що Україна як одна з держав-засновниць ООН брала участь у розробці Загальної декларації прав людини. “Впроваджуючи демократичні цінності, наша держава вступила до Ради Європи, а на цьому етапі активно реалізує політику інтеграції до європейського співтовариства”, – сказав він. За словами В.Рибака, Україна є стороною більшості міжнародних угод у сфері прав людини, які активно імплементуються у національне законодавство.

В.Рибак наголосив, що жодна влада ніколи не досягне помітних результатів у сфері прав людини без участі громадянського суспільства, без засобів масової інформації, без спільних зусиль усіх інститутів суспільства. Він також звернув увагу на те, що “в одному випадку, щоб забезпечити дотримання прав людини, потрібні зусилля всієї країни – як от провести реформування судової системи, а в іншому випадку потрібна просто увага місцевого чиновника до проблеми простої людини”.

З доповіддю від Кабінету Міністрів України виступив Міністр юстиції Олександр Лавринович, також виступили Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

Міністр юстиції Олександр Лавринович у виступі зазначив, що з метою всебічного та повного забезпечення конституційних прав і свобод людини і громадянина урядом проводиться комплексна робота як щодо вдосконалення законодавства, так і щодо його ефективної реалізації.

З метою кращого виконання рішень Європейського суду з прав людини Міністерство юстиції розробило проект закону про гарантії держави щодо виконання судових рішень, який минулого року був ухвалений парламентом і який певною мірою врегулював проблеми невиконання рішень суду”,- зазначив міністр.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Валерій Пацкан зазначив, зокрема, що Україна сформувала достатню правову базу у сфері захисту прав людини, стала членом Ради Європи, “і маємо надію, що в листопаді цього року стане членом Європейського Союзу”. “Але ми спостерігаємо й загрозливі тенденції щодо згортання вже існуючих рівня забезпечення прав та свобод людини, зокрема, таких фундаментальних свобод, як свобода слова і свобода мирних зібрань. Журналісти в Україні зазнають погроз і насильницьких дій при виконанні своїх професійних обов’язків. За повідомленням Генеральної прокуратури, з початку року відкрито 42 кримінальні провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів”,- сказав народний депутат.

За його словами, не кращий стан і з забезпеченням мирних зібрань. За даними громадських організацій, суди у 85 відсотках випадків обмежують право громадян на мирні зібрання, якщо з позовом звернулася влада. А в абсолютних цифрах за минулий рік – 380 заборонених мирних зібрань.

“Загострюється ситуація із дотриманням соціально-економічних прав: на достатній життєвий рівень, на медичне забезпечення, зокрема, невдала медична реформа. Є тенденція до зростання заборгованості заробітної плати. Ми відкочуємося назад у двохтисячні роки, або навіть у 90-і роки, у забезпеченні права на власність і підприємництво, бо є небезпечні тенденції щодо перерозподілу власності, рейдерства, замовні вбивства бізнесменів”,- зазначив народний депутат.

Він також сказав, що одним з найгостріших питань залишається дотримання права на судовий захист і невиконання судових рішень. “Ті кроки, що були здійснені у реформуванні судової системи, не дали можливість судам в повній мірі виконувати їхню основну функцію. Не краща ситуація і з забезпеченням виборчих прав громадян. Викликає занепокоєння дотримання прав людини у кримінальному судочинстві, зокрема непоодинокі випадки застосування катувань та інших форм жорсткого поводження. На загострення ситуації у сфері дотримання прав людини звертають увагу правозахисні організації як всередині країни, так і міжнародні. Все це змушує нас вживати заходів, щоб не зупинити сповзання нашої держави в прірву авторитаризму”,- наголосив В.Пацкан.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська зазначила, зокрема, що 5 червня в парламенті вже була представлена Щорічна доповідь щодо дотримання прав людини в Україні. Крім того, найближчим часом парламент отримає Спеціальну доповідь стосовно діяльності національного превентивного механізму проти катувань в місцях несвободи.

За її словами, умови перебування осіб, взятих під варту, в Україні залишає бажати кращого, адже “у своїх рішеннях за статтею 3 Конвенції Європейський Суд з прав людини зазначає, що у випадку тримання під вартою особи держава повинна забезпечити такі умови, які ґрунтуються на повазі до людської гідності, щоб форми та методи реалізації цього виду запобіжного заходу не завдавали особі страждань, інтенсивність яких перевищувало б рівень страждань, яких неможливо уникнути при позбавленні волі”.

Змістовними були доповіді Карпачової Н.І. та інших представників громадських організацій. В. Рибак зазначив, що у більшості виступів звучало бажання змінити ситуацію на краще, і заявив, що усі висловлені пропозиції будуть ретельно опрацьовані профільним Комітетом і подані для затвердження у вигляді Рекомендацій парламентських слухань.