Віталій Дроботун, директор ГПО «Права людини» розповів в ефірі Громадського радіо, яким чином в Україні змінилася процедура визнання фізичної особи недієздатною та як було розширено їх право доступу до правосуддя.
Станом на 1 липня 2017 року за статистикою Мінсоцполітики в Україні близько 38 000 повнолітніх осіб були визнані недієздатними, і всього близько 1 200 осіб були визнані частково недієздатними. Фактично це означає, що значна кількість громадян не могли ефективно використовувати свої права, наприклад, право доступу до правосуддя
– Раніше, особа яку було визнано недієздатною не мала права звертатися до суду щодо поновлення своєї дієздатності. Адже можуть бути такі обставини, що вона проходить лікування, її здоров’я покращилося, або вона видужала, та може усвідомлювати значення своїх дій та ними керувати. Але звернутись до суду мав право лише опікун або орган опіки та піклування, – розповів Віталій Дроботун, директор ГПО «Права людини».
15 грудня 2017 року набули чинності зміни до Цивільно-процесуального Кодексу України, які змінили процедуру визнання фізичної особи недієздатною. Згідно з цими змінами передбачена обов’язкова присутність особи, щодо якої вирішується питання визнання недієздатності. Це дає можливість особисто свідчити про стан здоров’я та необхідність такої міри, як позбавлення дієздатності. При цьому суд може прийняти ухвалу про участь особи в режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, де знаходиться особа, якщо відповідна експертиза визначить таку міру як необхідну.
– Суд приймав рішення на підставі медичних документів, наявних у справі. Але ми знаємо, що вони можуть фальсифікуватись. Коли ми в минулому році проводили аналіз судових рішень по Києву, загальна кількість рішень, які були винесені за 2016 рік – близько 281. Із них ми проаналізували 261 справу – і в 95% випадків людей позбавили недієздатності, тільки в 3% випадків суд відмовив у визнанні особи недієздатною. Кричуще порушення прав людини, що всього дві людини з цих 281 були присутні на засіданні, – розповів Громадському Радіо Віталій Дроботун.
Повну версію інтерв’ю можна подивитися на відеозаписі.
ГПО «Права людини» реалізовує проект «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Нове правосуддя».
Експерти організації розробили інфографіку, яка відображає законодавчі зміни щодо процедури визнання фізичної особи недієздатною.