Новини Новини організації

«Доступ до правосуддя осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями: проблеми та перспективи»

27 березня 2018 року відбулася прес-конференція Громадської організації «Правозахисна організація «Права людини», яка присвячена результатам проекту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Захід пройшов в приміщенні Українського національного інформаційного агентства «Укрінформ», на заході були присутні: Віталій Дроботун – директор Правозахисної організації «Права людини»; Сергій Бреус – директор Четвертого київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги; Наталія Чумак – заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві; Руслан Імереллі – президент ВГО користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР»; Раїса Кравченко – виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень».

«Комунікативний бар’єр є одним із найбільших у питанні доступу осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями до правосуддя» – Віталій Дроботун.

Висвітлюючи тему бар’єрів, з якими стикаються особи з психічними та інтелектуальними порушеннями при зверненні до суду та правової допомоги, керівник ГПО «Права людини» Віталій Дроботун наголосив на тому, що окрім юридичних перешкод існує проблема в комунікаційній площині. Адже знайти спільну мову з особливими людьми, та донести або отримати необхідну інформацію, досить складно. Тому, працюючи над реалізацією проекту, експерти організації використовували по-перше, інструменти візуалізації інформації — інфографіки, відеоролики, які сприймаються набагато легше; по-друге, активно впроваджували освітні заходи, під час яких навчали працівників київських районних судів, регіональних центрів безоплатної вторинної правової допомоги, представників громадських організацій тому, як долати комунікативні бар’єри та підвищити розуміння потреб людей з психічними та інтелектуальними порушеннями.

В процесі реалізації проекту нам вдалося об`єднати навколо спільної проблеми громадськість та органи влади, що є важливим для подальшої ефективної співпраці  наголосив Віталій Дроботун. Було налагоджено співпрацю з Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в місті Києві, Регіональним центром безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві, та суб`єктами громадянського суспільства. Багато в чому тут допомогли спільні тренінги та навчання, які ми проводили для представників Центру безоплатної правової допомоги, адвокатів, працівників районних судів та судової адміністрації м. Києва, задля підвищенню їхньої комунікації в роботі з людьми з психічними та інтелектуальними порушеннями.

Завдання Правозахисної організації «Права людини» в першу чергу, захистити право громадян із інтелектуальними та психічними порушеннями, а також інших людей з інвалідністю, які проживають в Україні на рівний доступ до правосуддя.

«Треба віддати належне експертам «Права людини» за те, що допомогли зняти завісу сором’язливості з теми доступу до правосуддя людей з психо-соціальними порушеннями», – Наталія Чумак, заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві.

Наталія висловилася про те, що завдяки тренінговій програмі значно покращилася якість роботи працівників судів міста Києва.

«Дуже важливо, коли громадські організації замість критики приймають безпосередню участь в підвищенні рівня правових послуг через навчання та інформування представників державних структур, –  Сергій Бреус, директор Четвертого київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Раїса Кравченко, виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», висловилася про недосконалість інституту опіки в Україні, який просто необхідно змінювати та впроваджувати механізм підтримки у прийнятті рішень.

По-перше, це вирішить питання зловживань процедурою опіки задля матеріальної вигоди. По-друге, слід зауважити, що процедура призначення опіки в середньому займає 7 місяців 20 днів. Після змін до ЦПКУ від 15 грудня 2017 року, опікун призначається тільки на 2 роки. І для людини, яка має пожиттєву інвалідність це викликає великі бюрократичні незручності. Механізм підтримки у прийнятті рішень допоможе подолати один з бар’єрів на шляху доступу до правосуддя.

Наостанок, Віталій Дроботун подякував всім, хто приймав участь в реалізації даного проекту: партнерським організаціям, представникам державних органів влади, а також Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та Програмі «Нове правосуддя» за підтримку в реалізації даного проекту.

З повним записом  круглого столу можна ознайомитися за посиланням https://youtu.be/eYpeCst05dI

Погляди учасників прес-конференції не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку абон Уряду Сполучених Штатів Америки.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Додаткові відомості про програми USAID можна отримати у Відділі інформації та зв’язків з громадськістю USAID за телефоном +38(044) 521-5741, на Інтернет-сторінці http://ukraine.usaid.gov або у соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine .

Програма USAID «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 р. і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україні: верховенство права» та «Справедливе правосуддя».

Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим колам, громадському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати за телефоном +38(044) 581-3303».