Аналітика Новини організації

12 зауважень Комітету ООН щодо реалізації Україною Конвенції про права людей з інвалідністю

10 грудня ГПО «Права людини» долучилась до обговорення, ініційованого Національною асамблеєю інвалідів, зауважень Комітету ООН до звіту України по реалізації Конвенції про права людей з інвалідністю (опубліковані 4 вересня). 

На заході був присутній Заступник Голови Правління ГПО “Права людини” Віталій Пчолкін.

У зауваженнях зазначається, що «Комітет розглянув первинний звіт України на своїх 208-х та 209-х зборах та прийняв наступні зауваження». За 12 місяців Україна повинна надати інформацію про заходи, які будуть вжиті з метою впровадження рекомендацій Комітету ООН з прав людей з інвалідністю.

Серед позитивних аспектів ООН називає гармонізацію законодавства України з положеннями Конвенції. Це і Закон «Про основи соціального захисту інвалідів», і зміни до статті 161 ККУ (вводиться карна відповідальність за дискримінацію на підставі інвалідності), і призначення Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю, також – план дій «Безбар’єрна Україна», тощо.

Проте проблемних питань залишається вкрай багато. Основні з них:

1) Необхідно прибрати посилання на «інвалідів» або «осіб з обмеженими можливостями» з усіх законодавчих та програмних документів , у тому числі з українського перекладу Конвенції, та використати термінологію, що відповідає Конвенції, провівши консультації з представницькими організаціями осіб з інвалідністю.

2) Потрібно займатись підготовкою та підвищенням поінформованості політиків, фахівців та суспільства в цілому стосовно прав осіб з інвалідністю.

3) Комітет занепокоєний тим, що судами розглянуто лише декілька справ, пов’язаних з дискримінацією на підставі інвалідності, а за статтею 161 ККУ не ініційовано жодного карного провадження. Викликає занепокоєння і те, що принцип розумного пристосування не реалізується послідовно, а його незабезпечення не тягне за собою жодних санкцій.

4) Комітет занепокоєний повідомленнями про торгівлю людьми, сексуальне насильство, експлуатацію жінок з інвалідністю у спеціальних закладах та радить негайного та ефективного розслідування.

5) Викликають занепокоєння і повідомлення  про залишення дітей з інвалідністю в конфліктних районах на Сході України; про сексуальне насильство над дітьми та їхню експлуатацію в інтернатах, незаконне переправлення за кордон. Особливе занепокоєння викликають повідомлення про випадки смерті дітей з інвалідністю в спеціальних закладах внаслідок недоїдання. Комітет закликає забезпечити безпеку дітям.

6) Варто активізувати зусилля з підвищення обізнаності суспільства з правами людей з інвалідністю.

7) Занепокоєння викликає відсутність моніторингу реалізації програми «Безбар’єрна Україна» з огляду на те, що більшість державних установ залишаються недоступними для людей з інвалідністю. Потрібно: а) чітко визначити органи з повноваженнями здійснювати моніторинг; б) вчити відповідальних за моніторинг; в) залучення організацій осіб з інвалідністю до моніторингу; г) накладання ефективних санкцій на тих, хто не застосовує стандарти доступності.

8) Комітет спонукає Україну здійснити всі необхідні заходи для систематичної реєстрації внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та забезпечити належні умови для життя.

9) Викликає занепокоєння Закон «Про психіатричну допомогу», який передбачає інституціоналізацію та лікування осіб без їх згоди на підставі їх порушень. Комітет спонукає скасувати подібні закони.

10) Комітет закликає забезпечити доступ до якісних медичних послуг, створити комплексні програми абілітації та реабілітації.

11) Необхідно забезпечити виконання квот з працевлаштування осіб з інвалідністю, приділяючи увагу осіб з розумовою інвалідністю.

12) Комітет рекомендує Україні вжити заходи з інвестування у публікації абеткою Брайля та аудіо-публікації, а також забезпечити наявність аудіо-запису та субтитрів українською мовою до відео-контенту.

pdfЗауваження Комітету ООН

IMG_8054 IMG_8057 IMG_8068