Новини Новини організації

Як захистити право на працю майже 2 мільйонів людей з інвалідністю? – експертна нарада

«Україна впроваджуючи Директиву про рівне ставлення зобов’язалась долати дискримінаційні бар’єри. Тому об’єктивно правильним буде вимагати від влади прийняття законів щодо встановлення рівних прав», – Віталій Дроботун.

24 квітня 2018 року в приміщенні готелю «Козацький» відбулася експертна зустріч неурядових організацій, що працюють у сфері захисту прав осіб з інвалідністю. Ініціювала зустріч Правозахисна організація «Права людини». Експерти обговорювали питання імплементації Директиви Ради 2000/78/ЄС від 27 листопада 2000 року про встановлення загальної системи рівного ставлення у сфері зайнятості та професійної діяльності, а також щодо практичних аспектів змін в чинному законодавстві з питань зайнятості людей з інвалідністю. В нараді взяли участь експерти з прав людини в з неурядових організацій: Віталій Дроботун, директор Правозахисної організації «Права людини», Раїса Кравченко, голова ВГО «Коаліція», Олег Полозюк, юрист, член Секретаріату НАІУ, Людмила Фурсова, експертка з прав людини, менеджерка з адвокації Правозахисної організації «Права людини», Сергій Кур’янов, ВБО «Даун Синдром», Новосецький Михайло, КМО УТОС.

В даний час Правозахисна організація «Права людини» реалізовує проект «Забезпечення рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію Україна-ЄС-адвокація». Тому проведення експертної наради, з метою вироблення чіткої концепції щодо адвокаційної діяльності, стало необхідною мірою. Експерти висловили свою позицію щодо ситуації у сфері працевлаштування осіб з інвалідністю.

Раїса Кравченко, голова ВГО «Коаліція»:

в Україні налічується 260 тисяч людей з психічними порушеннями. Це ті, які мають інвалідність. Тільки дві обласні адміністрації виявили готовність сприяти працевлаштуванню таких людей. Необхідно просувати ідею, що зайнятість повинна оплачуватись за рахунок санкцій, які стягують за невиконання квот.

Олег Полозюк, юрист, член Секретаріату НАІУ:

Для людей з інвалідністю у візках проблема розумного пристосування стосується не лише працевлаштування, а й усіх сфер життя: від житла, до транспорту, магазинів, тощо. Інвалідність — це не професія. Пристосовувати робоче місце тільки під час прийому на роботу — це не подолання дискримінації. Принцип універсального дизайну повинен бути реалізований всюди. А вже під час працевлаштування можна створювати певні особливі умови відштовхуючись від особливостей кожної людини окремо.

Людмила Фурсова, експертка з прав людини, менеджерка з адвокацї Правозахисної організації «Права людини»:

Якщо говорити про Директиву рівності, то під час її реалізації є багато проблемних питань, які необхідно вирішувати. Мета Директиви — це побудова механізмів боротьби з дискримінацією, в тому числі за ознакою інвалідності, які допоможуть подолати ці бар’єри на шляху до встановлення рівних прав.

Підсумовуючи, Правозахисна організація «Права людини» виділила декілька основних бар’єрів, які необхідно долати на шляху до встановлення рівних можливостей у сфері працевлаштування, та саме в цьому напрямі вести адвокаційну діяльність.

  1. Вкрай складний механізм отримання допомоги на створення умов на робочих місцях, що призводить до відмови приватного сектору претендувати на відповідні кошти. Переважно, отримувачами допомоги залишаються підприємства громадських організацій людей з інвалідністю;
  2. Особи з інвалідністю, що є самозайнятими особами чи фізичними особами підприємцями взагалі не мають доступу до будь-якої підтримки на забезпечення розумного пристосування, те саме стосується і осіб, що працюють в бюджетній сфері;
  3. Переважно місце праці людей з інвалідністю пов’язане із малокваліфікованою роботою;
  4. Політика зайнятості не враховує ступеню втрати здоров’я, що має наслідком гірше становище осіб з інвалідністю першої групи та осіб з психо-соціальними порушеннями у порівнянні з іншими категоріями осіб з інвалідністю;
  5. Відсутність стимулів для приватного сектору, натомість наявні зобов’язання щодо виконання нормативу робочих місць та відповідні адміністративно-господарські санкції у випадку невиконання.
  6. Система квотування та відсутності підтримки чи стимулювання роботодавців призвели до такого явища як «оренда трудових книжок».

За результатами експертної наради напрацьовано пропозиції щодо необхідності змін в чинному законодавстві з метою покращення ситуації із зайнятістю людей з інвалідністю.

Експертна нарада була проведена громадською організацією «Правозахисна організація «Права людини» у межах проекту «Забезпечення особам з інвалідністю рівних можливостей до працевлаштування в контексті імплементації Угоди про Асоціацію – адвокація», який реалізується за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».