Новини Новини організації

«Українські суди починають практикувати нові зміни», – Віталій Дроботун

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України». Однією з ключових змін є надання права суду визначати строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, обмеживши максимальний строк дії такого рішення двома роками. Крім того, особа, щодо якої відбувається судове засідання, має обов’язково бути присутньою під час розгляду справи.

Директор Правозахисної організації «Права людини» Віталій Дроботун розповів в ефірі «Громадського радіо» як на практиці впроваджуються законодавчі зміни, та чи вплинули вони на статистику судових рішень щодо визнання фізичної особи недієздатною.

– Раніше в 99% випадків, коли людину визнавали недієздатною, вона не була присутня у судовому засіданні. Суд за своїм бажанням міг викликати особу, а міг і не викликати, і частіше не викликав. Наприклад, у 2017-му році по місту Києві було 282 такі справи, і лише у двох справах особи були присутні у судовому засіданні, – відмітив Віталій Дроботун.

Зараз присутність особи під час судового засідання — обов’язкова умова. Експерти ГПО «Права людини» провели аналіз судових рішень, які були ухвалені після набуття чинності змін – з 01 січня по кінець лютого 2018 року. Загалом опрацьовано 370 рішень. У 365 з них особу було визнано недієздатною.

Ситуація трошки покращилася – з 370 справ були присутні на судовому засіданні 25 осіб, це майже 7% від всієї кількості справ. Судами було прийнято 383 ували про призначення судово-психіатричної експертизи, за якою визнається дієздатною або недієздатною людина. І в 73 ухвалах про призначення експертизи судді ставили питання про можливість участі особи в судовому засіданні та давати пояснення по суті справи. Коли ми бачимо, що з 370 справ 25 людей були присутніми на судових засіданнях, а з 383 ухвал суддями ставилося питання про можливість бути присутніми таких осіб у 73 ухвалах, то це означає, що українські суди починають практикувати нові зміни, – зазначив директор ГПО «Права людини».

Повну версію інтерв’ю дивіться за посиланням: