Аналітика Новини

Як пристосувати робоче місце для людей з інвалідністю? (інфографіка)

Оскільки у 2009 році Україна ратифікувала Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, в нашому законодавстві з’явилось поняття «розумного пристосування». Це означає, що відтепер держава має забезпечити рівні умови для людей з інвалідністю у доступі до послуг або працевлаштування.

Конвенція ООН трактує розумне пристосування, як внесення необхідних та відповідних  покращень і коректив. І ці зміни не мають бути непропорційним чи невиправданим тягарем для того, щоб забезпечити особам з інвалідністю дотримання всіх прав людини й основоположних свобод.

А отже розумним пристосуванням ми називаємо індивідуальне рішення щодо робочого місця для конкретної людини з порушенням здоров’я. І такі індивідуальні рішення  реалізовуються у вигляді однієї з форм розумного пристосування.

Експерти Правозахисної організації «Права людини» створили інфографіку, на якій відобразили існуючі форми розумного пристосування робочого місця для людей з інвалідністю.

Форми розумного пристосування:

  1. Внесення модифікацій до будівель та приміщень, як структурних, так і композиційних. Наприклад, це може включати встановлення пандусів, розширення двірних прорізів, розміщення світлових перемикачів, двірних ручок, полиць на рівні, доступному для людей на візках, перестановка меблів, використання контрастних кольорів у декорі для людей із проблемами зору тощо.
  2. Перекладення певних вторинних, дрібних функціональних обов’язків (але не основних) на іншого працівника.
  3. Переведення на альтернативну вакантну посаду, зокрема у випадках, коли жодне розумне пристосування не здатне уможливити ефективне та незалежне виконання функціональних обов’язків на чинній посаді.
  4. Внесення змін до робочого або навчального графіка, запровадження гнучкого графіка роботи або надання додаткових перерв в робочий час.
  5. Перенесення робочого або навчального місця до іншого приміщення чи поверху, надання дозволу на виконання певної роботи з дому.
  6. Надання дозволів на відсутність у робочий або навчальний час для реабілітації, медичного огляду, лікування.
  7. Модифікація існуючого та придбання нового обладнання, компенсаторних приладів.
  8. Внесення змін до виробничих процедур, навчального плану, стандартів.
  9. Покладення на інших працівників обов’язків з надання допомоги, менторства тощо.

Потрібно пам’ятати, що заходи з розумного пристосування мають враховувати індивідуальні потреби кожного працівника з інвалідністю, які дозволяють йому виконувати свою роботу максимально ефективно.

Інформаційний матеріал був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».