Аналітика Новини

Працевлаштування людей з інвалідністю в Україні: основні проблеми та шляхи їх вирішення

Люди з інвалідністю – одна з найбільш вразливих категорій суспільства на ринку праці. їх чисельність складає близько 2,6 млн. і цей показник постійно зростає, в тому числі через військовий конфлікт на сході країни. Працюючих людей з інвалідністю станом на 01.01.2018 року нараховується 670,1 тис. осіб, у тому числі 530,3 тис. працездатного віку.

Громадською організацією «Правозахисна організація «Права людини» підготовлена брошура, де наведені основні проблеми у сфері працевлаштування людей з інвалідністю, приклади, що підтверджують ці проблеми, та можливі шляхи їх вирішення. У брошурі акцентовано увагу на недоліках окремих статей Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», що стосуються питань праці людей з інвалідністю. Також звертається увага на деякі питання трудового та антидискримінаційного законодавства, яке має суттєвий вплив на працевлаштування цієї категорії осіб. Наведені у брошурі приклади, які ілюструють недоліки чинного законодавства, є реальними історіями, про які авторам цієї публікації стало відомо в межах їх роботи та спілкування з людьми з інвалідністю та роботодавцями. Збереження персональних даних, на яких наполягали люди, що розповіли про відповідні випадки, не дозволяє надати більш детальну інформацію. Запропоновані у брошурі шляхи розв’язання названих проблем носять узагальнений характер, проте більш детальні пропозиції щодо змін до чинного законодавства стали основою для проекту Закону, який розробляється громадською організацією «Правозахисна організація «Права людини» спільно із зацікавленими сторонами.

Водночас автори цієї брошури усвідомлюючи значний вплив інших факторів на питання зайнятості, таких, як: проблеми з архітектурною та транспортною недоступністю; відсутність інформації у доступних форматах; перешкоди з отриманням освіти та засобів реабілітації, які б дозволили людині з інвалідністю вести самостійний спосіб життя тощо – в брошурі не акцентували уваги саме на цих перешкодах, оскільки вони негативно впливають не тільки на сферу зайнятості людей з інвалідністю.

Із деякими модифікаціями у національному законодавстві продовжує функціонувати заснована ще у 2001 році система працевлаштування. Характерні її риси:

  • «квотування» – нормативне визначення кількості робочих місць (4%) для зайнятості осіб з інвалідністю;
  • однакове ставлення на ринку праці до осіб з інвалідністю з різним рівнем втрати здоров’я;
  • адміністративно-господарські санкції за невиконання «квоти», які надходять до Фонду соціального захисту інвалідів;
  • використання надходжень адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць на сфери безпосередньо не пов’язані з зайнятістю – реабілітація, освіта, підтримка громадських організацій та їх культурно-просвітніх установ;
  • надання допомоги підприємствам захищеної зайнятості (підприємства, засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю);
  • надання дотацій на створення спеціальних робочих місць;
  • відсутність державної підтримки зайнятості людей з інвалідністю у бюджетній сфері та осіб з інвалідністю, що займаються підприємницькою діяльністю.

pdfБрошура: «Працевлаштування людей з інвалідністю в Україні: основні проблеми та шляхи їх вирішення»

Брошура була підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї брошури є виключною відповідальністю Громадської організації «Правозахисна організація «Права людини» і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».