14 листопада Верховна Рада України ухвалила законопроекти під номерами 4449 та 1242. Дані проекти розширюють права пацієнтів в психіатричних закладах. Основним досягненням даних законопроектів являються:
- По-перше, можливість пацієнтів самостійно звертатися до суду
- По-друге, можливість пацієнтів психіатричних закладів отримати альтернативний висновок щодо стану їх психічного здоров’я.
Важливим моментом в цих змінах є той факт, що особа, яка являється пацієнтом психіатричного закладу, чи може ним стати, під час розгляду судової справи, щодо питання доцільності подальшого застосування примусових заходів медичного характеру, має бути присутня на суді в обов’язковому порядку.
Нагадаємо, що під час дослідження та аналізу рішень судів міста Києва, щодо визнання особи недієздатною, який провела ГПО «Права людини», було виявлено, що тільки 2 особи були особисто присутні на судових засіданнях.
Людина, відносно якої були застосовані примусові медичні заходи, не мала можливості звернутися до суду, щоб передивитися питання примусового лікування. Тому така особа в прямому сенсі являлась заручником старої системи, старих порядків, які не мають нічого спільного з свободою, гуманністю, та правами людини. Долю пацієнтів психіатричних закладів буквально вирішував представник лікарні, який особисто визначав доцільність подальшого лікування, та подавав документи до суду, та таким чином вирішував питання про перебування пацієнта в залі суду. А це вже прояв дискримінації прав та свобод, гарантованих Конституцією, та фактична перешкода на шляху доступу до правосуддя.
Крім того, дані законопроекти забороняють раніше дозволену практику примусової стерилізації недієздатних осіб, яка є ганебною та недопустимою в правовому суспільстві.
Прийняти Парламентом законопроекти приводять законодавство України про психіатричну допомогу у відповідність до Конституції України.
Міністерство охорони здоров’я впроваджує нову модель для застосування видів примусових заходів медичного характеру. Цей порядок вже погоджений Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Міністерством закордонних справ, Генеральною прокуратурою, Національною поліцією та був переданий для реєстрації до Міністерства юстиції.
Така модель вже діє в країнах-членах Європейського Союзу, та зміщує попередження суспільно небезпечних діянь осіб з психічними розладами від системи покарання та ізоляції до програм реабілітації хворих.