Громадська правозахисна організація «Права людини» не лише реалізовує власні проекти, а і бере участь у спільних. Так, представники організації долучилися до реалізації проекту «Стоп корупція!» разом з громадською організацією «Європейська асоціація з прав інвалідів». Реалізація проекту проходить з серпня по березень 2015 року. Проект «Стоп корупція!» торкається сфери регулювання політики споживання і обороту лікарських засобів, його метою є моніторинг аптечних закладів у Києві, Миколаєві та в Одеській області на предмет їх відповідності Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі цими товарами. Проект реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
Громадська правозахисна організація «Права людини» в особі її Голови Правління Віталія Дроботуна зосередила свою діяльність саме на київських аптечних закладах. Також, Віталій Дроботун є керівником проекту «Стоп корупція!».
Отже, в процесі реалізації проекту в Києві, Миколаєві та в Одеській області було перевірено аптечні заклади на предмет їх відповідності частині 5 пункту 3.5.7. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, а також – оптової та роздрібної торгівлі цими товарами, затверджених Наказом МОЗ № 723 від 31.10.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 01.12.2011 за № 1420/20518. Цей пункт передбачає створення необхідних умов для доступності людей з інвалідністю до аптек.
Завдання проекту полягало у виявленні за підсумками моніторингу аптечних закладів, які не створили достатніх умов для доступності людей з інвалідністю до аптек згідно вищезгаданого пункту 3.5.7. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва, а також оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Перевірці згідно роботи проекту підлягали такі види аптечних закладів:
- Аптеки, які розміщуються в окремому будинку або у вбудованому (прибудованому) ізольованому приміщенні на першому поверсі з окремим самостійним виходом назовні із торговельного залу.
- Аптеки, розміщенні у приміщеннях торговельних центрів у ізольованому приміщенні без улаштування окремого самостійного виходу назовні.
- Аптеки (Аптечні пункти), розміщенні у приміщеннях медичних закладів (лікарні, поліклініки, медичні амбулаторії) у ізольованому приміщенні без улаштування окремого самостійного виходу назовні.
Перевірка умов доступності аптечних закладів проводилася у формі заміру та фото-фіксації з визначення умов доступності відповідно державних будівельних норм – ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» для вільного доступу осіб з інвалідністю до аптек.
Для аптек, що розташовані у приміщеннях медичних закладів, торговельних центрів у ізольованому приміщенні без улаштування окремого самостійного виходу назовні, визначалась доступність безпосередньо будинку, де розташований аптечний заклад. За результатами моніторингу в Києві було перевірено 1008 закладів, серед яких 612 об’єктів – доступні, 396 – недоступні. Якщо брати кількість доступних об’єктів по всій території, де було проведено моніторинг, то у Києві найбільша кількість аптечних закладів, доступних людям з інвалідністю, загалом же, кількість доступних об’єктів для людей з обмеженими фізичними можливостями – 1126 із 2044 перевірених.
Під час проведення моніторингу було виявлено такі проблеми:
- Повна відсутність системи засобів орієнтації для людей з порушенням зору. Також немає системи тактильної, візуальної (кольорові смуги) та звукової інформації для людей з порушенням зору.
- Створення часткової доступності об’єкта, яка фактично не робить його доступним.
- Відсутність альтернативного входу при недоступності головного входу в аптеку для людей з порушенням опорно-рухового апарату в споруду. Проблема зустрічалася як в аптеках, що мали окреме приміщення, так і в закладах, розташованих у медичних закладах чи торговельних центрах без облаштування окремого самостійного виходу назовні. Якщо такий вхід і існував, то виникала інша проблема – відсутність інформації (піктограми) про альтернативний вхід.
- Об’єкт визнавався недоступним через наявність високого порогу при вході, недостатньої ширини дверей для доступу осіб, що пересуваються на інвалідному візку. Частим порушенням є відсутність поручня по обидва боки входу.
- Пандуси. Основна проблема – недотримання державних будівельних норм щодо куту нахилу пандуса та ширини, а також – зі слизьких матеріалів чи у формі двох металевих швелерів (рейок). Траплялися випадки відсутності поручня або порушення норм його нормальної довжини.
- Кнопка виклику персоналу часом була розміщена в недоступному місці для осіб на інвалідному візку. Ще одна проблема – відсутність піктограми біля кнопки виклику персоналу. Важливою проблемою є зловживання аптечними закладами кнопкою виклику персоналу як засобом, що нібито дозволяє компенсувати фактичну відсутність доступності для осіб з обмеженими фізичними можливостями.
В рамках проекту «Стоп корупція» Голова Правління ГО «Права людини» Віталій Дроботун був запрошений Послом США в Україні паном Джеффрі Р. Паєттом на урочистості з нагоди привітання нових членів команди Посольства США в Україні у вересні 2014 року, де мав розмову з паном Паєттом щодо ходу реалізації проекту «Стоп корупція!».
Результати проведеного моніторингу висвітлені на «Електронній карті доступності України» http://dev.socinfo.net.ua та http://socinfo.net.ua.