Аналітика Новини організації

У програмах партій на вибори у Києві майже не враховані інтереси маломобільних груп (2015)

  • Ми з великими труднощами здобували програми 13-ти партій (чи їхніх кандидатів), з якими вони йдуть на місцеві вибори у місті Києві.
  • Ми проаналізували тексти на предмет згадок у них інтересів маломобільних груп населення та людей з інвалідністю.

pdfPDF звіту

Хто такі маломобільні групи населення?

Маломобільні групи населення (МГН) ‒ це люди, що відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні в просторі. До мало-мобільних груп населення тут віднесені інваліди, люди з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, люди старшого (похилого) віку, люди з дитячими колясками тощо. Згідно ДБНВ.2.2-17:2006

Статистика

  • У Києві 152 701* людей з інвалідністю.
  • 15 006 мають І групу інвалідності.
  • Більшість з них не має можливості безперешкодно їздити навіть в метро.

*станом на 01.01.2015

Аналіз програмних документів

Блок Петра Порошенка «Солідарність»

  • На основі програми В. Кличка. Більше в партії з нами ніякими програмами не поділились. На сайті територіального осередку також програма відсутня.

В. Кличко переконаний: «Київ стане найкращим містом країни для гармонійного розвитку особистості, з інфраструктурою, зорієнтованою на людину та родину, містом великої громади, де кожен відчуває себе вільним громадянином». Ще він «прагне бачити Київ комфортним містом для життя». І ще ‒ «зручним». Також планується розвиток міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам», проте в ній йдеться здебільшого про компенсації та матеріальну підтримку.

Крім того, В. Кличко хоче «поновити фінансування муніципальних програм соціального захисту громадян, зокрема: інвалідів, чорнобильців, багатодітних родин та пенсіонерів».

А в пункті «Комфортне середовище для життя» йдеться про плани «сприяти перетворенню всього Києва на «безбар’єрне середовище» для людей з інвалідністю. Безбар’єрними мають стати робочі місця, освітні заклади, заклади культури, соціальної сфери, транспорт і вся міська інфраструктура».

Українське об’єднання патріотів (УКРОП)

  • На основі «програми» для міста Києва з 5 слайдів, які були надіслані нам прес-службою партії.

УКРОП планує досягати конкретних результатів без конкретики. У слайдах, зрозуміло, знайти якийсь натяк на врахування інтересів маломобільних груп населення у Києві ‒ неможливо.

Ми добрались до основної програми партії. Тут зазначається про «створення сприятливих умов для роботи волонтерських організацій щодо надання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів». А також чомусь у пункті «Охорона здоров’я», але все ж згадується безбарєрне середовище: «Соціальна медицина та профілактика здоров’я: держава бере на себе повноцінну турботу про громадян з обмеженими можливостями, включаючи їх соціалізацію та організацію безбар’єрного середовища».

Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»

  • У київському осередку партії нас запевнили, що єдиної програми дій для Києва у них немає. Кожен кандидат сам вирішує, що він буде покращувати, якщо стане депутатом місцевої ради чи мером. Ми зупинимося на програмі кандидата в мери від ВО «Батьківщина» ‒ Володимира Бондаренка.

Програма В. Бондаренка лаконічна. Маломобільні групи населення в ній не згадуються як і безбар’єрність. Загально йдеться про те, що «соціально-економічний розвиток міста буде будуватися з додержанням соціальних нормативів розвитку промисловості, охорони здоров’я…». Також «соціальний захист буде побудований на принципах пріоритетності для людей похилого віку, хворих та інвалідів, дітей, молоді, а також працівників установ освіти, культури, охорони здоров’я соціального захисту».

Об’єднання «Самопоміч»

У програмі йдеться про «родинну інфраструктуру» і те, що «Самопоміч» відстоює європейський плановий підхід до формування соціальної політики, яка має бути спрямована на забезпечення комфортного життя у місті, а саме  встановлення соціальних стандартів — основи високого рівня якості життя киян. Згадали і про «політику соціального захисту», де поряд з «програмами реабілітації та ресоціалізації демобілізованих учасників АТО» згадується «розробка та реалізація програми створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення».

Радикальна партія Олега Ляшка

У програмі не йдеться про маломобільні групи населення взагалі. Якихось згадок про людей з інвалідністю теж немає. Але хочуть «захищати людей, поки владу не оновимо. Всеукраїнська мережа захисників прав людини боронитиме українців. Ми організуємо цільову грошову допомогу малозабезпеченим».

Всеукраїнське об’єднання «Свобода»

У програмі не йдеться про маломобільні групи населення взагалі. Якихось згадок про людей з інвалідністю теж немає.

Опозиційний блок

У програмі не йдеться про маломобільні групи населення взагалі, як і про безбар’єрність. Люди з інвалідністю ж згадуються лише у «роботі міської соціальної служби безкоштовної доставки продуктів і товарів першої необхідності для інвалідів та осіб з особливими потребами». Такого роду спрямування більше нагадує ізоляцію, ніж створення рівних умов.

Громадянська позиція

Дуже лаконічна програма. В ній також не йдеться про маломобільні групи населення взагалі, як і про безбар’єрність.

Демократичний альянс

У програмі окремим пунктом йдеться про безбар’єрність. «Демальянс» виступає «за поетапне створення безбар’єрного середовища в наших містах і пропонує: – розробити та впроваджувати систему поступової відмови від підземних переходів і перетворити на доступні ті, від яких наразі не можна відмовитися; – облаштувати наземні переходи пониженнями бордюрного каменю та маркувальними смугами, а місцеві проїзди влаштовувати в одному рівні з тротуаром (перешкоду долає автомобіль, а не пішохід); – облаштувати пандусами, що відповідають нормам доступності, публічні простори (вулиць, площ, парків, скверів тощо); – впровадити механізми контролю за дотриманням норм доступності та покарання за недотримання таких норм під час будівництва та реконструкції будівель і просторів (вулиць, площ, парків, скверів і т. ін.). Під час прийому нових об’єктів будівництва або ж після реконструкції будівель, площ, вулиць і транспортних розв’язок головний архітектор міста особисто тестуватиме їх на предмет доступності з дитячим візком, на інвалідній колясці та на велосипеді».

Наш край

У програмі не йдеться про маломобільні групи населення взагалі, як і про безбар’єрність. Проте «Наш край» переконує що буде «відстоювати і контролювати створення муніципальної системи моніторингу та вирішення проблем соціально незахищених, передусім пенсіонерів та інвалідів». А також запроваджувати «спеціальну муніципальну програму для додаткової адресної допомоги незахищеним (побутові проблеми, лікування, медикаменти, оздоровлення тощо)».

Рух за реформи

Безбар’єрне середовище йде окремим пунктом: «У Києві живе близько 200 тис. людей з особливими потребами. Точна кількість інвалідів, які проживають у столиці, чиновникам невідома. Для цих людей необхідно створювати інклюзивні школи і розробляти програми адаптації. При створенні транспортної та вуличної інфраструктури для людей з особливими потребами повинен бути реалізований принцип «комплексної доступності». Також обов’язковим є ведення жорсткого громадського контролю муніципальної політики у сфері адаптації людей з особливими потребами». Проте з цього тексту складається враження, що безбар’єрність потрібна лише людям з інвалідністю. Інші категорії маломобільних груп населення не згадуються.

Відродження

  • У партії нас запевнили, що окремої програми для Києва немає та спрямували до основних документів організації. Проте у роздаткових матеріалах ми знайшли «основні програмні засади партії «Відродження» на місцевих виборах 2015 року у м. Києві.

«Основні програмні засади», що складаються з 6 пунктів не згадують ні про маломобільні групи населення, ні про безбар’єрне середовище.

Будемо сподіватися, що під «реконструкцією та облаштуванням центральних міських площ, парків і скверів» саме проблеми бар’єрності і були завуальовані (про що йдеться у загальній програмі). Проте у такому випадку постає питання: чому тільки площ, скверів і парків? У паперовому варіанті програма партії розширена. «Відродження» хоче надавати «належні умови реабілітації інвалідів і розвитку параолімпійського руху».

Єдність

«Єдність» під егідою О. Омельченка у своїй загальній програмі не згадує про безбар’єрність та маломобільні групи населення. Однак йдеться про те, що «моральний аспект єдності соціальної справедливості ‒ у забезпеченні гідного людини рівня життя тим членам суспільства, які в силу об’єктивних причин ще чи вже не здатні до продуктивної праці – дітям, інвалідам, пенсіонерам тощо, на рівні мінімальних споживчих бюджетів. Бюджетні кошти мають спрямовуватись на допомогу тим, хто справді її потребує».

Проте у «народних реформах» партії, які вміщені у роздаткових матеріалах «Єдності», зазначається про те, що О. Омельченко збирається «ліквідувати засилля МАФів, провести комплексний благоустрій столичних дворів, облаштувати безбар’єрне середовище для людей з особливими потребами». Також теж згадується міська програма «Турбота. Назустріч киянам», яка повинна «запрацювати на повну силу».

Висновки

Як видно з вищенаведеної інформації, переважна більшість (8 з 13) аналізованих партій у своїх програмах навіть не замислюється про проблеми безбар’єрного середовища у Києві. Це показує нівелювання інтересів маломобільних груп населення та недостатню актуалізацію цієї проблеми у суспільстві. Крім того, ще раз підкреслює байдужість українського політикуму до специфічних проблем українських громадян.

Нагадуємо, що законодавча та нормативна бази, що регламентують вимоги створення безперешкодного доступу громадської та соціальної інфраструктури для людей з інвалідністю та МГН включає:

  • Конвенцію ООН про права інвалідів
  • Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України»
  • Закон України «Про соціальні послуги»
  • Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності»
  • Закон України «Про будівельні норми»
  • Закон України «Про архітектурну діяльність»
  • Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»
  • ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення»

Прогресивним поняттям також є «універсальний дизайн», який охоплює такі критерії, як:

  1. рівноправність використання засобів та приміщень всіма категоріями користувачів, щоб додаткові, доступні пристосування не ставили окремих відвідувачів у гірше становище;
  2. гнучкість у вживанні, коли одним і тим же пристроєм могли б користуватися всі однаково легко;
  3. простоту, коли дія не вимагає додаткових навичок, досвіду, чи знань мови, а може здійснюватись на інтуїтивному рівні;
  4. сприйнятність інформації та сигналів, в тому числі незрячими, нечуючими чи людьми зі зниженим рівнем уваги, з інтелектуальними вадами;
  5. толерантність до помилок, коли випадкова чи ненавмисна дія не створить великої загрози;
  6. мінімальність зусилля, коли пристрій чи елемент середовища викликає мінімальну втому при тривалій дії, а також невелике одноразове зусилля;
  7. достатність розмірів і простору, включаючи місце для допоміжних засобів, якими користуються люди з особливими потребами, а також враховуючи зони досяжності, різні для різних людей.

Info

Відповідальний за виконання аналізу –  Володимир Малинка.