Новини організації

Архітектурна доступність на київщині: якою вона була у 2014 році?

01 листопада 2014 року в приміщенні готельного комплексу «Верховина» (м. Київ) відбувся семінар, присвячений безбар’єрному середовищу в Київській області на тему «Методика створення якісної універсальної доступності для людей з інвалідністю». Під час роботи семінару підбили підсумки роботи проекту, який проходив протягом 2014 року в Київській області. Про унікальність проекту і отримані результати розповів Голова Правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун. Отже, проект був реалізований за підтримки Проекту ПРООН «Демократизація і права людини в Україні» та Міністерства закордонних справ Данії.

Проект тривав з лютого по жовтень 2014 року, семінар – це підбиття підсумків даного проекту. Під час роботи семінару його учасники обговорили питання доступності у Київській області. Громадська організація «Правозахисна організація «Права людини» проводила моніторинг архітектурної доступності державних закладів, установ охорони здоров’я, закладів освіти, установи органів державної влади тощо.

Ця робота є унікальною, оскільки досі ніхто не робив подібних досліджень у сільській місцевості. Представники ГПО «Права людини» обирали три напрямки моніторингу в сільській місцевості: сільська рада, школа та амбулаторія або ФАП (медичний заклад).

Предметом дослідження була можливість безбар’єрного доступу установ для осіб на візках. На моніторингу були задіяні експерти, архітектори, що мають відповідну освіту. Вони робили відповідні виміри. Це все фіксувалось, оскільки в ГПО «Права людини» не хотіли, щоб результати вимірів були записані лише на папері. Світлини з результатами роботи є на сайті «Інформаційна карта доступності».

В проекті приймав участь Заступник Голови Правління Віталій Пчолкін, який займався заповненням анкет та визначенням рівня доступності. Віталій пересувається на інвалідному візку, тож ця тема є для нього дуже актуальною. Під час роботи семінару було оприлюднено результати роботи проекту, а також – було надано багато цікавої інформації про те, яким чином було проведено моніторинг.

Розповідалося також про труднощі, які траплялись у реалізації проекту, а також – що вдалося досягти, а що ще потрібно зробити для того, щоб Київщина стала доступною для людей з інвалідністю.

Звіт про результати роботи проекту було передано Голові Київської обласної державної адміністрації, також результати моніторингу були представлені на Громадській раді при Київській облдержадміністрації.

Ось що сказав Голова Правління ГПО «Права людини» про роботу проекту: «Я задоволений тим, що проект відбувся, такий моніторинг потрібний для суспільства. Ми прагнемо створити європейське суспільство, тому необхідно дотримуватися норм, які там діють. Але результати моніторингу сьогодні є невтішними. На жаль, 12% установ з 2046 є доступними для людей з інвалідністю. Протягом роботи ми робили запити у різні державні інстанції. Відповіді приходили позитивні: «У нас усе гаразд». Але під час перевірки усе виявлялося не так позитивно, як у відповіді на запит. Ми плануємо лобіювати відповідні законодавчі акти, вносити пропозиції, контролювати процес створення безбар’єрного середовища на Київщині. Наша команда і надалі буде працювати над тим, щоб проекти, спрямовані на створення безбар’єрного середовища в Київській області були не лише на папері, а реально працювали».

Світлана ПАТРА

За матеріаломСтан архітектурної доступності у Київській області 2014