Громадська правозахисна організація «Права людини» має намір позиватися до аптек, які протягом кількох місяців не проявлять зацікавленність та не створять належних умов для доступу осіб з інвалідністю. Про це заявив Голова Правління ГПО «Права людини» та перший віце-президент ГО «Європейська Асоціація з прав інвалідів» Віталій Дроботун під час прес-конференції, яка відбулася 8 квітня 2015 року в інформаційному агентстві «Укрінформ».
Віталій розповів, що в рамках проекту «Стоп корупція!» було промоніторено 2044 аптеки Києва, Миколаєва та Одещини щодо виконання пункту 3.5.7. Ліцензійних умов, де зазначається, що аптеки мають створити необхідні умови для доступу людей з інвалідністю. Майже 50% перевірених аптек були взагалі недоступні для людей з порушеннями опорно-рухового апарату і жодна з перевірених аптек не створила належних умов доступності для людей з порушеннями зору. ГПО «Права людини» та ГО «Європейська Асоціація з прав інвалідів» звернулися з листами до власників аптек з вимогою забезпечили доступність. У разі, якщо протягом двох-трьох місяців не буде змін, то будуть подаватися позови до суду щодо позбавлення ліцензій цих аптек – на підставі ратифікованої Україною Конвенції по правах людей з інвалідністю. Віталій Дроботун висловив упевненість в тому, що судові справи проти недобросовісних власників аптек буде виграно.
Найголовнішою проблемою, на думку Віталія Дроботуна є те, що законодавчо не конкретизовано, що таке доступність і не визначено, який орган повинен здійснювати контроль за доступністю. До того ж, уряд, аби заощадити бюджетні кошти, торік заборонив проводити перевірки на предмет доступності. Та навіть без такої заборони подібні перевірки з боку Держахбудконтролю проводилися формально.
Заступник Голови Правління ГПО «Права людини» Віталій Пчолкін навів приклади аптек та висловив своє занепокоєння, що велика кількість аптек не лише немає доступності для людей з інвалідністю, а й є потенційно небезпечними для всіх громадян – наприклад, залізні рейки посеред сходинок, або сходи в аварійному стані. За його словами, вимоги щодо пандусів чітки прописані в ДБН: ширина не менше 1 м., дворівневі поручні з обох боків, невеликий кут підйому (до 8%), проміжні майданчики для відпочинку через кожні 6-10 м, до того ж, виготовлятись пандуси повинні з суцільного матеріалу.
Проект «Стоп корупція!» реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
За матеріалами:
Валентина Пащенко, Київ. 8 квітня 2015 року.
УКРІНФОРМ