В ефірі програми на телеканалі «Соціальна країна» відбулася розмова з Головою Правління ГПО «Права людини», керівником проекту «Стоп корупція!» Віталієм Дроботуном. Разом з ведучим – Костянтином Крупським – були обговорені перебіг проекту та його проміжні результати.
Ви провели спеціальне дослідження, спостерігали, як аптеки виконують певні умови. В чому полягала програма і які результати?
Проект «Стоп корупція!» стосується аптек і аптечних закладів, які отримують від служби з лікарських засобів України ліцензію. Одна з умов отримання ліцензії – забезпечення доступності закладу для людей з інвалідністю. Проект ми реалізовували за підтримки Фонду сприяння демократії посольства США в Україні. Моніторинг аптек проводився у містах Київ, Одеса, Миколаїв та в Одеській області. Загалом, ми перевірили 2044 аптеки. В ході перевірки було виявлено близько 1000 аптек у даних містах, які є недоступні для людей з інвалідністю. Законодавство зобов’язує власників аптек зробити ці заклади доступними для маломобільних груп населення – це, зокрема, і люди з інвалідністю, і люди похилого віку, і молоді мами з дитячими візками і т. д. На жаль, власники аптек не хочуть виконувати законодавство. Покращень у цій сфері немає.
Аптеки отримують ліцензію і там вже прописано в певному пункті, що вона має бути доступною для людей з інвалідністю?
Так. Частина 5 пункту 3.5.7 зобов’язує аптеки бути доступними для людей з інвалідністю. Вони ставлять кнопку виклику біля сходів, щоб людина на візку могла подзвонити на кнопку і її обслужили. Таким чином вони хочуть обійти забезпечення доступності цією кнопкою. Архітектурно-будівельна інспекція України видала своє розпорядження про те, що кнопка виклику не є доступністю, а лише допоміжний засіб для забезпечення доступності.
З іншого боку, ми можемо згадати, коли востаннє бачили людину на візку, яка пересувалась самостійно? Напевно, останні 10 років ні. Тобто – наскільки важливо приводити аптеки до певного ладу, щоб, можливо, колись цим пандусом скористалась людина з інвалідністю.
Це обов’язково потрібно робити. Є таке поняття – універсальний дизайн. Це не лише для людей з інвалідністю. Я бачив, як жінка похилого віку, заходячи до державного закладу, користувалась пандусом, а не сходами. Їй так легше. Звичайно, якщо пандус зроблений згідно державних будівельних норм. Аптеки часто роблять пандуси, якими ніхто не може скористатися. Бувають випадки, коли по центру сходів кидають металеві рейки – швелери. Жінка не підніме по них коляску з дитиною, а тим паче – людина на візку самостійно і навіть за допомогою двох-трьох людей по них не заїде. А доступність повинна бути. Україна підписала і ратифікувала Конвенцію з прав інвалідів і одна зі статей говорить, що повинна бути доступність для всіх. Не можна говорити: «Чому ми їх не бачимо?» Тому, що не можуть пересуватися. Наша організація «Права людини» співпрацює з «Європейською асоціацією з прав інвалідів», яка теж реалізовує цей проект. Ми – по Києву, вони – в Одесі та Миколаєві.
Які результати моніторингу? Які ваші подальші дії?
Якщо говорити по Києву, то ми перевірили 1008 об’єктів, з них 612 – доступні для людей з інвалідністю, 396 – ні. За результатами перевірки ми спрямували до служби з лікарських засобів міста Києва звернення щодо перевірок по недоступних аптеках. Поки що чекаємо проведення цих перевірок. Також ми спрямували у міську прокуратуру звернення щодо перевірки наявності корупційної схеми видачі ліцензій відомим недоступним аптекам. Вони були недоступні відразу і виникає запитання: яким чином ці заклади отримали ліцензію? Скільки вони заплатили і кому? Більше того, ми відіслали листи власникам аптек такі листи, в яких повідомляли, хто ми такі, мовляв, провели моніторинг, Ваша аптека не є доступною для людей з інвалідністю. Просимо Вас забезпечити доступність.
Як реагували власники аптек, головні менеджери на перевірку? Яким чином вона проходила?
Ми робили фотофіксацію. Для того, щоб власники аптек не говорили, що моніторинг зроблено лише на папері. Приходили спеціалісти, робили заміри. Для уникнення проблем, залучаємо журналістів. Скажу більше – коли ми проводили моніторинг у Київській області, наших активістів навіть затримувала міліція і довелося давати пояснення. Закінчувалася революція і були побоювання щодо сепаратистів.
Минулого року проводився подібний проект, але моніторили заклади міліції, прокуратури…
Проект називався «Рівність і безбар’єрність у Київській області». Ми перевірили 2046 об’єктів. Основна перевірка стосувалась сільських районів. Ми промоніторили 25 районних центрів Київщини, 11 міст обласного значення, а також 300 сільських адміністрацій. В селах ми перевіряли сільську раду, школу, ФАБ або амбулаторію. В місті – суди, адміністрації, лікарні і т. д.
Чи змінилося щось за рік?
На жаль, нічого кардинально не змінилось. Основна «відмазка» органів державної влади – «В країні війна, грошей нема, пандуси треба будувати…» Є невеликий позитивний результат – на наші звернення та інформаційні запити в районні адміністрації Київської області із запитанням про наявність програм по безбар’єрності чи комітетів доступності, були і позитивні відповіді: після наших звернень таку програму прийняли, але на цьому все і закінчилось. Ми плануємо і далі не просто моніторити і констатувати факти, що, мовляв, там-то і там державні органи недоступні. Ми робили два чи три роки моніторинг в Одеській області, то керівництво заявляло про рівень доступності у 68 %. Насправді – лише 21%.
Можливо, критерії доступності у Вас більш жорсткі, ніж вони собі уявляли?
Органи державної влади чітко розуміють, що є будівельні норми, у яких зазначено вимоги. У нас в Україні проблема така. Наприклад, аптеки – роблять пандуси будь-якої ширини, відстані, кута – для «галочки», щоб отримати ліцензію і заробляти. Аптечний бізнес – один з найбільш прибуткових видів бізнесу в Україні. Невже складно виділити кілька тисяч і збудувати згідно будівельних норм? А державні органи? Це сором, якщо вони не знають цих норм і в процесі проектування не можуть зробити нормальний пандус.
Як можна окреслити доступність аптеки для людей з порушеннями зору?
Під час моніторингу ми виявили повну відсутність систем і засобів орієнтації для людей з порушеннями зору. Ми перевіряли Київ, Одесу, Миколаїв і не виявили доступної для людей з порушеннями зору аптеки.
Як повинна бути обладнана аптека, щоб бути доступною для людей з порушеннями зору?
Має бути тактильна лінія, по якій людина може підійти до цієї аптеки, звукові сигнали… Є багато методів, які можна використати. Питання в тому, як? В ліцензійних умовах чітко зазначено, що має бути доступність, але як її досягти – про це ні слова. Потрібно вносити зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я за номером 723, щоб чітко прописати вимоги, оскільки доступність кожен з власників визначає по своєму. Проведений моніторинг – перший етап. Ми маємо результати, висвітлили їх. Тепер потрібно працювати далі.
Яка ситуація з доступністю аптек в розвинених країнах, зокрема – США?
У нас скоро буде круглий стіл і ми будемо обговорювати це питання, як це відбувається в інших країнах. З інших питань – у США все доступно, немає проблем для людини з інвалідністю, щоб самостійно пересуватись містом.
Можливо, варто зробити одну муніципальну аптеку на одне перехрестя чи вулицю і вже щоб вона відповідала всім потребам людей з інвалідністю? Вони будуть відвідувати тільки цю аптеку
Можна все. Можна міркувати над різними варіантами. Але у ліцензійних умовах чітко сказано: «Всі аптеки мають забезпечити доступність». В ліцензійних умовах не зазначено, що одна з десяти аптек в районі повинна бути доступною, а інші – ні.
Повертаючись до минулорічного моніторингу, результати якого є, а змін – немає. Ви не боїтеся, що проект «Стоп корупція» також не буде мати під собою ніяких змін?
Ні, бо ми взялись за цю працю. Нас підтримало посольство США. Ми і далі працюємо, щоб результати були не лише на папері та в Інтернеті, а і призводили до реальних змін. Ми аналізуємо те, що промоніторили, і найближчим часом збираємося подавати до суду на явно недоступні аптеки, щоб служба з лікарських засобів позбавила їх ліцензії. Це буде наука для інших аптек. Одна втратить ліцензію, інша. Плюс – інформаційна кампанія даної тематики, плюс спільна праця з органами влади для внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я № 723, щоб чітко прописати вимоги. Я думаю, все буде добре.