В Україні налічується близько 2,6 млн. осіб з інвалідністю. Майже 80% з них здатні працювати і тільки 26,2% з них працевлаштовані. Для вирішення цієї проблеми потрібно змінювати не лише закони, але й свідомість роботодавців і навіть самих працівників з інвалідністю.
Державні організації не виконують 4%-вий норматив щодо робочих місць для осіб з інвалідністю. Через порушені права останні звертаються до судів, і у 2017 році судді вже розглянули 173 справи за невиконання нормативу. Правозахисна організація «Права людини» виявила ці дані після аналізу протоколів від інспекторів Держпраці.
У разі, коли посадова особа порушує згаданий норматив, то суд накладає на неї адміністративний штраф від 170 до 340 грн.
173 рішення судів розподілилися наступним чином:
- 66 рішень: визнати винними та звільнити від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
- 48 рішень: закрити провадження у зв’язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
- 38 рішень: визнати винним та накласти штраф.
- 21 рішення: закрити провадження у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Серед посадових осіб, щодо яких склали найбільше протоколів було:
- 65 голів сільських рад
- 33 директора освітніх закладів
- 31 керівник управлінь (відділів) районних державних адміністрацій
- 20 головних лікарів закладів охорони здоров’я
Крім того, 8 протоколів склали щодо директорів центрів соціального обслуговування населення, 6 – щодо директорів ветеринарних закладів, по 3 – щодо директорів психоневрологічних установ та голів райдержадміністрацій відповідно, і по 2 протоколи — щодо директорів місцевих центрів з надання безоплатної правової допомоги та навіть міських голів.
Аналіз проведений за даними Єдиного державного реєстру судових рішень.
Інформаційний матеріал був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС.Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».