В Києві, 21 грудня Громадська правозахисна організація «Права людини» організувала спеціалізований тренінг «Особливі потреби та права осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями в системі правосуддя». Захід відбувся в приміщенні готелю «Козацький», в конференц-залі №4, що розташований на вул. Михайлівська, 1/3.
Почався тренінг о 10 ранку з вітальної промови директора ГПО «Права людини» Віталія Дроботуна, гостей тренінгу та знайомства учасників. Серед запрошених тренерів були присутні керівник Благодійного товариства допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю «Джерела» Кравченко Раїса Іванівна, та Мороз Оксана Миколаївна.
Система правосуддя в Україні далека до досконалості. Та публічні обговорення проблемних питань можна використовувати як інструмент, для закладення фундаменту громадських ініціатив щодо законодавчих змін, особливо що стосується громадянських прав незахищених категорій суспільства.
Особи з психічними та інтелектуальними порушеннями в Україні часто страждають від неможливості захистити власні права, скористатися власним законним правом доступу до правосуддя. Та задля підвищення ефективності державної правової системи щодо гарантії прав «особливих людей», звісно необхідно на постійній основі вести розмови на предмет особливих потреб таких громадян, та яким чином вони можуть бути задоволені.
Під час заходи спікери провели огляд міжнародних правових гарантій щодо доступу осіб з інвалідністю до правосуддя, чинної системи опіки та обмеження прав людини. Особливу уваги в цій частині тренінгу приділили особливостям комунікації фахівців з особою з інтелектуальними порушеннями. Так, був представлений спеціальний глосарій, який був розроблений експертами ГПО «Права людини», що містить в собі терміни, рекомендовані для вживання при роботі з особами з інвалідністю. Адже, для того, щоб мати ефективну комунікацію з такими громадянами необхідно дотримуватися певних етичних норм. І якщо держава бажає бачити громадян з інвалідністю повноцінними учасниками суспільних процесів, тоді і відношення до останніх повинно бути не як до «божевільного» або «каліки», та вже як до «людини з розумовими, психічними порушеннями» або «людини з інвалідністю».
Тренінг розуміється як спосіб отримання нового досвіду, генерування нових ідей, та нових шляхів вирішення проблемних питань. 10 червня 2018 року буде введений в дію законопроект №4449. І найголовніше зрушення, щодо доступу людей з психічними та інтелектуальними порушеннями які передбачає законопроект, це створення умов для максимальної участі особи в прийнятті рішень, які їх стосуються, та обов’язкова присутність такої особи під час судового розгляду справи. Та під час тренінгу учасники обговорили в групах наступні особливі питання:
- Які переваги особистої участі особи з ІП у судовому процесі?
- Які розумні пристосування необхідні для особистої участі особи з ІП у судовому процесі?
Адже люба ініціатива, навіть законодавча, має містити в собі практичний план реалізації. Складання плану забезпечення розумних пристосувань для участі особи з інтелектуальними порушеннями викликало активну реакцію у всіх учасників заходу, яке вилилося в дискусію щодо призначення фізичної особи-опікуна та взаємодії у ході підготовки і прийняття рішення. Завершився захід підведенням загальних підсумків та відгуків учасників тренінгу.
Тренінг «Особливі потреби та права осіб з психічними та інтелектуальними порушеннями в системі правосуддя» в рамках проекту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями» став можливим за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».