ПРЕС-РЕЛІЗ
За результатами проекту:
«Правова допомога внутрішньо переміщеним особам Київської області»
З 1 жовтня 2015 року по 29 лютого 2016 року Громадська правозахисна організація «Права людини» за фінансової підтримки Програми розвитку ООН в Україні (в межах проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні») та Уряду Японії реалізовувала ініціативу «Правова допомога внутрішньо переміщеним особам Київської області». Проект полягав в наданні первинної і вторинної допомоги ВПО, аналізу основних правових проблем, які стоять перед переселенцями і проведенні навчання цих категорій задля уникнення проблем при працевлаштування та ефективного пошуку роботи.
В рамках проекту:
- Функціонувало 12 приймалень для надання безкоштовної юридичної допомоги для переселенців.
- Була надана первинна і вторинна юридична допомога понад 10’000 вимушеним переселенцям.
- Проведено 12 навчальних тренінгів для переселенців з циклу: «Знай права. Шукай роботу. Організовуй бізнес».
Виокремлено і проаналізовано наступні проблеми:
- З боку державних органів соціального забезпечення є достатньо велика кількість незаконних відмов у наданні соціальних виплат переселенцям чи надання їм статусу ВПО.
- Однією з найбільших проблем переселенців є доступ до правосуддя. Після отримання інформації про величину судового збору, який потрібно оплатити, значна частина переселенців не відстоювала свої права тільки тому, що оплатити його не мають змоги. Відсутній також доступ до безоплатної вторинної правової допомоги.
- Неможливо повернути заборгованість по заробітній платі, яка утворилась внаслідок проведення АТО;
- При працевлаштуванні ВПО зазнають дискримінації з боку організацій-роботодавців щодо ВПО за ознакою «Донецької або Кримської прописки».
(Судовий збір у позовах немайнового характеру для фізичних осіб становить 551 грн. 20 копійок за одну вимогу. Ситуація ускладнюється тим, що у більшості позовів, потрібно вказувати зразу кілька вимог (наприклад: 1) визнати неправомірними дії якогось органу; 2) зобов’язати цей орган прийняти необхідне рішення). Це збільшує судовий збір у кілька разів. Відповідно, значна частина переселенців не мають змоги оплатити суму, яка перевищує виплати ВПО).
- Значна частина переселенців не ознайомлені з можливостями для пошуку роботи, своїми правами у випадку дискримінації при прийомі на роботу, яким чином розпочати громадську діяльність, зокрема створити свою громадську організацію. Без ефективної державної комунікації з переселенцями, яка б стимулювала їх до пошуку роботи чи розвитку власної справи, будь-які інші заходи є малоефективними.
Рекомендації для органів державної влади:
За результатами реалізації проекту «Правова допомога внутрішньо переміщеним особам Київської області» Громадська правозахисна організація «Права людини» рекомендує:
- Міністерству соціальної політики України та органам соціального захисту припинити незаконні зупинення виплат щомісячної адресної допомоги, підвищити кваліфікацію співробітників органів соціальних служб для їх обізнаності щодо законних прав ВПО та зменшення кількості неправомірних відмов в оформленні соціальної допомоги для переселенців або позбавленні статусу переселенця.
- Парламенту України 1) розглянути законопроект про внесення змін до Закону України “Про безоплатну правову допомогу” (щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб) для надання можливості ВПО відстоювати свої права.
2) Парламенту України розглянути можливість звільнення вимушених переселенців від сплати судового збору, або, принаймні, зменшити його суму, оскільки такий стан справ порушує фундаментальне право людини на правосуддя.
- Уряду України забезпечити прийняття 1) Порядку погашення заборгованості із виплат заробітної плати, стипендій, пенсій, що утворилася внаслідок проведення антитерористичної операції для того, щоб реалізувати норми Закону України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств – виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси»,
а також 2) Порядку та умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти дітям учасників бойових дій, дітям, один із батьків яких загинув у районі проведення АТО, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітям, зареєстрованих як ВПО для реалізації норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».
Скачати прес-реліз ви також можете у форматі Word прес-реліз_ГПО_Права_людини_ВПО