Світова демографічна ситуація викликає занепокоєння. Населення світу збільшується, темпи його зростання досить швидкі, адже до ХХ століття в світі проживало менше 1 мільярда населення, а за сторіччя ці показники збільшились в 6 разів. Однак, світова громадськість виявляє занепокоєння зростанням населення в Європі та Америці в геометричній прогресії, а в країнах Азії в арифметичній, тобто, населення Азії зростає значно швидше як населення Європи.
Демографічні показники є підставою державної соціальної політики. А держава, як не дивно, відіграє основну, вирішальну роль в справі дітонародження та зміни чисельності жителів країни.
Метою нашої публікації є виявлення позицій декількох держав та їх обгрунтування. Для реалізації мети було поставлено декілька завдань, зокрема, проаналізувати законопроект № 2646-1 про заборону абортів в Україні, а також з’ясувати політику Німеччини, США, Китаю та Канади щодо абортів та охорони дитинства.
Отож, цьогоріч, активісти політичної партії Свобода висунули на розгляд законопроект про заборону абортів в Україні. Цей законопроект містить моральні підвалини, оскільки приурочений 1025 років з дня Хрещення Русі. Політики пропонують повністю заборонити штучне переривання вагітності за винятком трьох випадків: якщо вагітність несе пряму загрозу життю вагітної жінки; якщо присутні медичні показання щодо патології плоду, несумісної з життям після народження дитини; або якщо в судовому порядку доведені факти зачаття дитини в результаті зґвалтування. Медиків за проведення абортів передбачається карати позбавленням волі на термін від 3 до 7 років, а осіб, які не мають медичної освіти, за таку операцію на термін до 7 років.
Цей законопроект викликав великий резонанс в суспільстві, оскільки знайшлося багато як прихильників так і противників даного законопроекту. Прихильники наводять невтішну статистику, за якою 80% жінок, які не можуть мати дітей в минулому робили аборти. Тому з забороною абортів ці показники знизяться.
Також аборти неможливі за релігійними догмами. Тому прихильниками такого законопроекту є також віруючі православні люди. Однак є й низка опонентів, які наводять невтішну статистику з приводу прихованих абортів у випадку їх заборони, а також наголошують на можливому зростанні жіночої смертності внаслідок латентних абортів. Увага ж юристів зосереджена на забезпеченні прав людини в такому випадку, оскільки прослідковується певна дискримінація жінок.
Медики ж переконані, що українці ще просто не дозріли до даного закону, так як низький соціальний рівень життя, низька сексуальна культура та відсутність моральних норм штовхатимуть людину до подібних вчинків.
Ситуація досить складна, тому що право в державі регулює найважливіші суспільні відносини, до яких нині можна віднести і аборти. В цьому випадку законопроект містить посилання на статистику ООН про включення України в групу країн ризику, тобто як одну з країн з найбільшою кількістю абортів.
На нашу думку, пропозиція даного законопроекту не виникла просто так, оскільки така практика є вже в багатьох країнах світу, зокрема, у Німеччині немає права на аборт. Але лише торік 100 тисяч жінок у ФРН вирішили перервати вагітність. Карне переслідування їм за це не загрожує, бо важке рішення жінки ухвалили після обов’язкових консультацій.
Німецьке законодавство в галузі, що стосується абортів, дуже складне, але й успішне. Воно – результат довгої суспільної дискусії й непростих процесів, до яких неодноразово «підключався» Конституційний суд. У Німеччині жінки не мають права перервати вагітність просто так, до того вони мають пройти ряд консультацій, перевірок плоду, обов’язкові курси материнства.
Тільки якщо підтвердяться певні відхилення від норми жінка має право на аборт. Така політика є компромісною, так як до 1978 року аборт вони не мали права робити в жодному випадку. Таким чином Німецька влада збільшує приріст населення.
Ряд інших держав є лояльними до теми абортів. До прикладу в США вони є легальними з 1973 року, однак закони які регулюють ці питання є різними у кожному штаті. Спільним є те, що строк вагітності не повинен перевищувати 24 неділі. В окремих штатах така тема навіть не стоїть, а в ряді інших аборти прямо заборонені законом. Знову ж можна зробити ремарку, підкреслюючи рівень демократії і правової культури країни.
Пояснимо свою позицію: для визначення думки населення і прийняття спеціального закону було проведено загальнодержавне голосування, яке показало що 80% людей вважають за потрібне залишити право на аборт, якщо жінка налаштована проти народження. Разом з тим опитування провели і в кожному штаті і визначили певні особливості думки людей.
Однією з небагатьох країн у світі, яка не перешкоджає абортам є Канада. Національне опитування показало, що канадці, здебільшого, підтримують аборти. 49% канадців сказали, що «аборти слід дозволити, якщо жінка вирішує, що вона цього хоче». 45 % вважають, що необхідно захистити ненароджених і вони відповіли, що аборт «слід робити в певних обставинах». Тільки 6% учасників були проти будь-яких абортів.
Зовсім не демократично відноситься влада до абортів у Китаї. Політика влади реалізована в законі «Одна сім’я – одна дитина».
Щоденно у Китаї роблять близько 35 тисяч примусових абортів, щогодини близько 1,5 тисяч. Це наслідки, обов’язкової уже понад 30 років у Китаї, політики «однієї дитини». Починаючи з 1978-го року, уряд Китаю обмежив кількість нащадків, що їх може мати кожна пара, до однієї дитини.
Жінок змушують робити аборти та стерилізацію. Порушників закону «однієї дитини» карають штрафами в декілька разів більшими за річну зарплату та конфіскацією майна. За підрахунками дослідників за 30 років у цій країні було зроблено 330 мільйонів абортів, стерилізовано 200 мільйонів чоловіків і жінок, введено 400 мільйонів протизаплітних засобів.
Сім’ї зазвичай залишають хлопчиків, а дівчаток абортують, так як за традицією Китаю наслідником майна може бути лише чоловік. Це призвело до серйозного демографічного дисбалансу. Звучать прогнози, що ціле покоління китайських чоловіків може залишитися без дружин.
Рада Європи хоче заборонити батькам дізнаватися стать дитини до її народження через масове збільшення вибіркових абортів. Особливо високий рівень вибіркового переривання вагітності в Азейбарджані, Албанії, Вірменії та Грузії. Найважча ситуація в азіатських країнах: Індії, Китаї, Таїланді. В зоні ризику навіть Швеція та Великобританія.
Бачимо, що ситуація в світі по даному питанню залишає бажати кращого. Україна, як молода держава, ставиться до абортів досить лояльно, хоч всілякими політико-правовими методами намагається збільшити кількість населення, так як багато років Україна є державою в якій кількість населення зменшується. Ідеальним, на нашу думку є варіант підвищення правової та сексуальної культури людей, покращення умов їх життя, однак питання залишається відкритим.
Автор: Катерина Круглик