Новини організації

МІСЦЕВА ВЛАДА БУДЕ ПРОЗОРОЮ, ТРЕБА ТІЛЬКИ БАЖАННЯ

В Києві 27 лютого 2013 року відбулася всеукраїнська конференція «За прозору місцеву раду». Учасниками конференції стали депутати, помічники, журналісти, громадські діячі та представники влади. Також учасником конференції був керівник ГПО “Права людини” Віталій Дроботун.

Ініціатори проекту «Статут громади – основа правового забезпечення доступу до публічної інформації на місцевому рівні», визначили цю конференцію як підсумок аналітичної діяльності по 45 найбільших міст України. Всім учасникам було запропоновано перейти до активної стадії громадського впливу на місцеву владу та внести свої пропозиції, як зробити місцеву владу прозорою, а для цього започаткувати ініціативу «За прозору місцеву раду!»

Сергій Богданенко, менеджер проекту, повідомив, що в усі 45 міст надіслано офіційні пропозиції до співпраці. Всі міста мають змогу отримати аналітичний матеріал та в робочому порядку, за допомогою експертів Інституту, здійснити виправлення статутів та регламентів. Ті ж міста, які уникнуть приведення у відповідність до Закону України «Про доступ до публічної інформації», будуть максимально оприлюднюватися в ЗМІ, а посадові особи притягуватися до відповідальності через правоохоронні органи.

Директор Інституту медіа права Тарас Шевченко,  дав свою характеристику впливу нового законодавства про доступ до публічної інформації. В своєму виступі він підкреслив, що рішення Конституційного суду на звернення Жашківської районної ради Київської області показує справжнє ставлення держави до готовності виконувати нове законодавство про доступ до публічної інформації. Інструменти захисту персональних даних використовують для уникнення розголошення найцікавіших даних. Незважаючи на пряму норму закону «Про доступ до публічної інформації», її ігнорують,  цитування закону уникають навіть суди, в тому числі Конституційний суд. Тарас Шевченко, також підкреслив необхідність посилення норм щодо відкритості інформації про виділення земельних ділянок, використання майна, а також відповідальності, в тому числі скасування рішень ради які приймаються з порушеннями.

Іванна ФЕДИНЧУК, експерт Інституту Політичної Освіти з доступу до публічної інформації навела цілу низку конкретних прикладів відсутності в громадян доступу до інформації, про що зазначено прямо в статутах та регламентах. Вона охарактеризувала найбільш проблемні моменти:

– доступ до засідань органів місцевого самоврядування;

– порушення строків оприлюднення прийнятих рішень;

– відсутність оприлюднення проектів рішень;

– оголошення одних питань для виборців, а реальний розгляд інших порядків денних;

– запровадження внутрішніх строків роботи з інформацією: одні строки для влади, інші для людей;

– відсутність доступу до протоколів, стенограм, результатів голосувань тощо.

Ситуацію з тотальними порушеннями нового законодавства місцевою владою підтвердив також Володимир Щербаченко, Голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив. На прикладі відсутності доступу громадян до генеральних планів населених пунктів він показав наскільки закон розходиться з реальною практикою.

Народний депутат України Павло Різаненко в своєму виступі продемонстрував яскравий запис, в якому він показав наскільки «відкрито та гласно» працює місцева влада. Відео “Не хочу в камеру” ( http://www.youtube.com/watch?v=77lwLGI6AKQ) було знято ще в часи депутатської діяльності в Броварській міськраді. З того часу багато чого було зроблено, і власне практичними кроками до успіху поділився Павло  Різаненко. Місцева влада буде прозорою, треба тільки захотіти і витратити достатньо часу, але це варто зробити.

Ольга Сушко з Інституту медіа права запросила всіх до співпраці з Фондом захисту права на доступ до публічної інформації. Вона навела приклади, а також загальну ситуацію з роботою в судах. Крім того, вона наголосила на роботі мережі захисників доступу до публічної інформації та запросила до використання матеріалів, зразків позовів та інших документів, щоб разом відстояти наші права на інформацію.

Закриваючи конференцію Олександр Солонтай, запросив всіх до визначення критеріїв, навколо яких працюватиме ініціатива «За прозору раду».

http://www.ipo.org.ua/news/1778/