Поради працівнику

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

Згідно сатті 17  Закону України “Про відпустки”, на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю:

–  до пологів – 70 календарних днів;

–  після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів та 90 після пологів).

Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів

Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Підставою для надання відпустки по вагітності та пологах є наданий до підприємства лікарняний лист, виданий в жіночій консультації, а також заява працівника, що оформляється у відділі кадрів

Якщо жінка офіційно працевлаштована, то їй в обов’язковому порядку надається відпустка по вагітності та пологах, яка в повному обсязі компенсує втрату заробітної плати за вказаний період.

На термін надання відпустки по вагітності та пологах не впливає тривалість роботи на підприємстві, а тільки термін вагітності, який повинен становити 30 тижнів.

У випадку, якщо жінка не витратила призначені їй 70 днів відпустки по вагітності та пологах до пологів, то залишок переноситься на післяпологовий період.

Жінки, які не працюють, або на час отримання відпустки по вагітності та пологах є студентками, мають право на оплачувану відпустку по вагітності та пологах, але розрахунок для обчислення суми відпустки робиться або з мінімальної заробітної плати для безробітних жінок, або зі стипендії, яку отримує студентка. Якщо студентка  не отримує стипендію, її розрахунок  буде робитися, виходячи з мінімальної заробітної плати.

Розрахунок лікарняного для безробітних робиться у відділі соціального забезпечення того району, де проживає жінка, для студенток розрахунок повинні проводити в бухгалтерії навчального закладу.