У 1992 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів, який щорічно відзначається в Україні.
Люди з особливими потребами є повноцінними членами нашого суспільства і потребують постійної уваги до своїх проблем.
Відповідно до положень статті 3 Конституції України – людина, її життя і здоров’я, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність.
З метою розв’язання проблем інвалідів у 1991 році прийнято Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Для посилення соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями Кабінетом Міністрів України затверджено план заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна» (постанова від 29 липня 2009 року № 784).
На Волині, як і в цілому в Україні, з кожним роком зростає чисельність інвалідів. На початок 2013 року у Волинській області проживало понад один мільйон сорок тисяч населення, з них 76 635 інвалідів (станом на 01 січня 2010 року інвалідів було 74 284 особи). Із вказаних показників випливає, що, на превеликий жаль, кожен 13 житель області є інвалідом.
У зв’язку з постійним зростанням чисельності інвалідів питання їх соціального захисту набуває все більшої актуальності.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судова система має забезпечувати доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією та законами України. Це, зокрема, стосується й безперешкодного доступу до приміщень судів осіб з обмеженими фізичними можливостями, громадян похилого віку, інших маломобільних груп населення.
З метою доступності особам з особливими фізичними потребами до правосуддя Волинським окружним адміністративним судом постійно вживаються відповідні заходи.
З урахуванням потреб людей з обмеженими фізичними можливостями вхід до суду ще у 2011 році був облаштований відповідно до вимог державних будівельних норм пандусом з поручнями та кнопкою виклику персоналу (охорони), що дало можливість забезпечити зручний доступ до вікна прийому та видачі документів, інформаційного кіоску, стендів з довідковою інформацією. У суді забезпечено безперешкодний доступ до залів судових засідань, оскільки вони розміщені на першому поверсі, що значно полегшує особам з інвалідністю захистити свої порушені права.
Для забезпечення безперешкодного доступу осіб із вадами зору до приміщення суду та орієнтування їх у просторі в серпні 2013 року на центральному вході у приміщення суду встановлено звуковий орієнтир «Метроном-04», який здійснює подачу звукового сигналу. Крім того, вивіска суду продубльована інформацією про найменування суду рельєфно-крапковим шрифтом (шрифтом Брайля) на відповідній табличці. Також для громадян з вадами зору у суді доступна друкована інформація у збільшеному вигляді.
Під час проведення робіт з благоустрою прилеглої до суду території проведено пониження бордюрних каменів тротуару.
З метою покращення доступності до суду громадян з обмеженими можливостями та у межах наявного фінансування судом заплановано при проведенні реконструкції другого корпусу будівлі суду облаштувати санітарну кімнату для зручності інвалідів; встановити в приміщені суду інформаційні таблички, виконані шрифтом Брайля, з інформацією про вхід та вихід, зали судових засідань, позначки на перилах; під час проведення робіт щодо облаштування місця для паркування автомобілів виділити відповідне місце для інвалідів поблизу входу в приміщення суду та розмістити відповідні знаки; на сходинках приміщення суду нанести маркування у вигляді контрастних смуг для орієнтації людей із вадами зору.
На сьогодні важливо створювати сприятливі умови, які дадуть можливість особам з обмеженими фізичними можливостями ефективно реалізовувати свої права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя. Актуальним залишається і питання законодавчого закріплення норм, які б стосувалися порядку ознайомлення з матеріалами справ незрячими громадянами, підготовки сурдоперекладачів та інших заходів спрямованих на забезпечення доступності правосуддя для інвалідів.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/print/55633-pro_bezpereshkodniy_dostup_do_sudu_osib_z_obmezhenimi_mozhli.html