Поради громадянину

Податок від продажу транспортного засобу

Законом України від 02.10.2012р. № 5413 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» регламентовано новий порядок оподаткування операцій з продажу  або обміну об’єктів рухомого майна.

Так, з 01.01.2013 року дохід, отриманий фізичною особою від продажу (обміну) протягом звітного року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда, не підлягатиме  оподаткуванню (нині такий дохід оподатковується  за ставкою 1%). Дохід від продажу (обміну) протягом звітного  року двох та більше  об’єктів згаданого рухомого майна, як і нині, підлягатиме оподаткуванню за ставкою 5 %.  

Закон змінює порядок визначення вартості транспортних засобів для цілей оподаткування.  

Так, дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів в розрізі моделей, марок з урахуванням року випуску та пробігу буде визначатися центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку і оприлюднюватися на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу.

Нотаріус щокварталу буде повідомляти податковий орган про посвідчені договори купівлі-продажу (міни), про вартість кожного договору та про суму сплаченого податку.

Крім того, за посвідчення договорів  відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів дітям, одному з подружжя, батькам справлятимуть державне мито  у розмірі  одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 17 грн. (відповідно до діючого порядку – 1% вартості транспортного засобу). За посвідчення договорів при відчуженні  іншим особам державне мито справлятиметься у розмірі п’яти  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 85 грн. (відповідно до діючого порядку – 5% вартості транспортного засобу).