Іноді роботодавцям складно визначитись, чи є їх дії дискримінаційними по відношенню до працівника з інвалідністю. Важко визначитись, і серед якого аспекту може виникати дискримінація. З метою допомоги роботодавцям не забувати, що дискримінація може критися в різних напрямках, Правозахисна організація «Права людини» вирішила підготувати інфографіку, яка наглядно відображає такі моменти та змушує роботодавців замислитись над своєї діяльністю та відношенням, як до вже найманого працівника з інвалідністю, так і потенціального, претендента на зайняття вакансії.
Так, починається дискримінація з умов прийому на роботу, адже вже в описі вакансії може зазначатися, що претенденти з інвалідністю не розглядаються, або під час співбесіди на цьому може наголосити роботодавець. Крім того, роботодавець вже одразу може зазначати про такі умови, які не будуть підходити працівнику з інвалідністю, використовуючи форми прихованої непрямої дискримінації. Також це може стосуватися збереження роботи. Наприклад, при скороченні штату, роботодавець вирішив починати саме з працівників з інвалідністю, хоча за своїми діловими якостями вони не поступаються іншим.
Дискримінація може очікувати на працівника з інвалідністю і під час просуванні по службі, точніше «непросуванні» працівника з причини інвалідності. Безпечні умови праці також можуть містити дискримінацію, тобто створення для працівника з інвалідністю небезпечних умов, або відмова убезпечити їх. І наостанок, варто пам’ятати про звільнення, адже законодавство містить особливий порядок звільнення працівника з інвалідністю.
Інформаційний матеріал був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю Правозахисної організації «Права людини» і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».