Аналітика Новини Новини організації

Інфографіка: «Поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною»

Експертами Громадської правозахисної організації «Права людини» в рамках проекту «Сприяння ефективному використанню права на доступ до правосуддя осіб з порушеннями психічного здоров’я та обмеженими інтелектуальними можливостями», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя» було підготовлено інфографіку «Поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною».

В 2016 році судами міста Києва було розглянуто 281 справу, щодо визнання фізичної особи недієздатною. Фахівці ГПО «Права людини» змогли проаналізувати 261 справу, так як, інформація по 20-ти судовим справам заборонена для оприлюднення згідно Закону України «Про доступ до судових рішень». В 247 справах особи були позбавлені дієздатності, а це складає 95% від загальної кількості розглянутих справ.

Так, в українському законодавстві існує зворотній судовий порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи:

  1. Опікун, або орган опіки та піклування повинен подати до суду заяву про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною.
  • підсудність розгляду даної категорії справ судом визначається місцем проживання цієї особи, та місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна.
  1. При розгляді судової справи в обов’язковому порядку має бути присутнім представник органу опіки та піклування.
  2. Суд призначає судово-психіатричну експертизу особи, щодо якої розглядається справа.
  • особу може бути поновлено в дієздатності лише за наявності висновку судово-медичної експертизи про значне поліпшення її стану здоров’я або видужання.

Слід зауважити, що опікуни або піклувальники осіб, щодо яких суд розглядає справу про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу.

Суд  поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.