Новини Новини суспільства

Держпраці про дотримання законодавства з питань праці інвалідів

Працевлаштовувати інвалідів зобов’язаний кожен роботодавець. Які саме трудові гарантії передбачено законодавством для таких працівників, розповіли у Держпраці.

Держпраці в Кіровоградській області нагадує, що встановлення трудових прав, гарантій працюючим інвалідам в Україні регулюються Конвенцією про права інвалідівКЗпПЗаконом України «Про відпустки»Законом України «Про охорону праці»Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні».

Відповідно до Закону №875  та Закону №2961, інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, що призвів до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Дискримінація за ознакою інвалідності забороняється законом.

Працевлаштовувати інвалідів зобов’язаний кожен роботодавець, виходячи з цілої низки правових норм і законів. Відповідно до ст. 19 Закону про основи соціальної захищеності, для підприємств встановлено норматив в розмірі 4% відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб має одне робоче місце.

Згідно зі статтею 12 Закону про охорону праці підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Відповідно до статті 18 Закону про основи соціальної захищеності підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.

Якщо інвалід сам наполягає на порушенні медичних рекомендацій при прийомі на роботу чи під час трудових відносин, то роботодавець не має права цього зробити, бо порушить законодавство про працю та про охорону праці.

Щодо гарантій для працівників-інвалідів, то кожен з них має знати наступне:

  • відповідно до ст. 26 КЗпП не мають права встановлювати для працівників-інвалідів випробувальний термін відповідно до рекомендацій МСЕК;
  • працюючий інвалід має право відмовитися працювати в нічний час і надурочно (ст. 5563 КЗпП);
  • відповідно до ст. 9 Закону про охорону праці за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності;
  • згідно зі ст. 172 КЗпП, за проханням інваліда може встановлюватись режим роботи на умовах неповного робочого дня (тижня). До того ж на власника покладено зобов’язання, зокрема, організовувати навчання, перекваліфікацію, працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням медичних рекомендацій.
  • у випадку скорочення чисельності або штату працівників інваліди війни та працівники-інваліди, які зазнали на цьому підприємстві трудове каліцтво або професійне захворювання мають переважне право залишитися на роботі при рівній з іншими працівниками продуктивності праці й кваліфікації (ст. 42 КЗпП);

Джерело: https://news.dtkt.ua/labor/labor-relations/38379