Поради громадянину

Чи мають право громадяни на безоплатне отримання земельної ділянки?

Відповідно до чинного законодавства, кожен громадянин України має законне право на безкоштовне виділення земельної ділянки. Варто сказати, що більшість наших громадян взагалі не знають про існування такої процедури, а дехто просто не хоче марнувати свій час, адже на їх думку, без хабара чиновникам державний акт на право власності земельної ділянки не отримати.

   Громадська «Правозахисна організація «Права людини» вважає інакше – кожен громадянин України повинен знати свої права та вміти їх захищати та відстоювати. Отже, право громадян України безкоштовно набувати у приватну власність земельні ділянки із земель державної та комунальної власності закріплено у статті 14 Конституції України:
«Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону».
Крім того, статтею 116 Земельного Кодексу України визначено підстави набуття права на землю:
« 1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
3. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
4. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян провадиться один раз по кожному виду використання.
5. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після її вилучення (викупу)».

     Оформлення прав на земельні ділянки з 1 січня 2013 року

Одночасно, статтею 121 Земельного Кодексу України встановлено такі норми безоплатної передачі земельних ділянок:
1. для ведення особистого сільського господарства – не більше 2 га;
2. для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
3. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (на присадибній ділянці) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,10 га;
4. для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га;
5. для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га.
Окремої уваги заслуговує питання про набуття права власності  на земельну ділянку за давністю користування, що регулюється у рамках статті 119 Земельного Кодексу України.
Так, громадянин, який безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не має документів, які б свідчили про наявність у нього прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування.
Землями державної та комунальної власності розпоряджаються органи, зазначені в пункті 12 статі 122 Земельного Кодексу України, а саме:
– в межах населених пунктів – відповідні сільські, селищні, міські ради;
– за межами населених пунктів – відповідні районні та обласні державні адміністрації, а також Кабінет міністрів України.
Загальна процедура безкоштовного придбання громадянами України земельних ділянок, на підставі безоплатної приватизації регулюється статтями 118 та 151 Земельного Кодексу України і включає в себе кілька етапів, зокрема:
1.  Подача заяви (клопотання) про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної місцевої ради або адміністрації.
ІІ. Розробка проекту відведення земельної ділянки. Здійснюється, за замовленням особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт.
ІІІ. Отримання державного акту на право власності на земельну ділянку.
Погоджений проект відведення земельної ділянки подають до того органу, який видав дозвіл на розробку цього проекту.
Крім того, для того, щоб отримати державний акт на право власності на земельну ділянку, громадянин повинен подати сільському, селищному, міському голові за місцем знаходження земельної ділянки такі документи:
1.  заяву;
2.  копію документа, що посвідчує особу;
3.  копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера згідно Державного реєстру фізичних осіб – платників податків;
копію рішення про передачу земельної ділянки у власність, прийнятого органом місцевого самоврядування або районною держадміністрацією.
Окремо слід зазначити, що відповідно до частини 10 та 11 статті 118 Земельного Кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
На жаль, процедура безоплатної приватизації земельної ділянки дуже тривала і передбачає низку погоджень, що можуть тривати значний час та, виходячи з наших реалій, створюють всі передумови для хабарництва та корупції.
Тому, як показує практика, самостійно отримати земельну ділянку у власність, реалізувавши своє конституційне право, простому громадянину нелегко. Єдиній вихід, у разі проходження всієї вищевказаної процедури та отримання відмови, – це відстоювання свої законних прав та інтересів в суді.
Громадська правозахисна організація «Права людини» завжди готова прийти на поміч громадянам України у разі порушення їх законних прав та інтересів.

Марченко Дмитро Олексійович