Моніторинг здійснено в рамках реалізації проекту «Забезпечення доступу до правосуддя інвалідів в Україні”.
Особи з інвалідністю досить часто стикаються з перешкодами у доступ і до послуг, в тому числі і при зверненні до суду. Фізичні бар’єри , такі як ускладнений доступ до будівель, завузькі двері та коридори, сходи без пандусів або з непристосованими пандусами, тощо, часто можуть стати для інвалідів додатковими перепонами на шляху до судових установ. Також на заваді можуть стати і нерозуміння процедур та, часто, неможливість оплатити фахову допомогу , побоювання дискримінації.
Для з’ясування реальної ситуації у Чернігівській області було проведено анонімне опитування серед представників цільової групи. Загалом опитано 200 осіб. Всі питання анкети стосувалися звернень до суду протягом останнього року.
Слід зазначити, що рівень кількості звернень до суду інвалідів, які взяли участь в опитуванні, є досить високим – більше двох третин громадян, з якими спілкувалися інтерв’юєри, мали досвід звернення до судових інстанцій протягом останнього року. Отже , можна говорити про те, що чимала кількість осіб з інвалідністю прагне відстоювати свої права в судовому порядку, тобто «фобія» перед судами відсутня.
Позитивні відгуки були здебільшого про зручність та результативність ознайомлення з матеріалами справи поза судовими засіданнями. Про певні труднощі в процесі ознайомлення зі справою зазначили дещо більше 6 відсотків. При цьому громадяни говорили, що були випадки, коли їх «обмежили в часі», «дають матеріали неохоче і на невеликий час», «дають матеріали на невеликий час і непристосоване місце».
Щодо фізичного доступу до приміщень суду і комфорту перебування в приміщеннях, то у більшої половини опитаних громадян таких скарг не було. Але все ж і чимала кількість інвалідів – майже третина від опитаних – назвали умови незручними.
Принцип рівності є одним із важливих принципів здійснення правосуддя. Особливо хворобливо на його порушення реагують особи з обмеженими можливостями. Слід зазначити, що на дотримання принципу рівності при зверненні до суду особливих скарг з боку опитаних інвалідів не було. Проте і частина осіб, які зазначили, що під час їх звернення до суду були випадки, коли судді та/або працівники суду надавали будь-які необґрунтовані переваги окремим особам, досить значна – більше 17 відсотків. Дещо менше – 7 відсотків – розповіли, що відчули на собі упереджене ставлення судді та/або працівників суду.
Як показало дослідження, немає значущих проблем і у сприйнятті осіб з інвалідністю як особистостей. Ставлення суддів до себе переважна більшість інвалідів назвала нормальним. Були і відповіді про упереджене і погане ставлення, але їх частка невелика – менше п’яти та двох відсотків відповідно. Проте насторожує, що частка опитаних осіб з інвалідністю, які відчули упередження і погане ставлення з боку працівників суду є вищою – більше 14 та 6 відсотків відповідно.
Під час засідання круглого столу, де обговорено результати моніторингу, зазначалось, що апеляційний суду Чернігівської області найбільш пристосований до потреб осіб з обмеженими можливостями. Тут проблем для таких людей майже не виникає. Проблеми залишаються у Новозаводському районному суді, однак ці питання перебувають на особистому контролі керівництва та найближчим часом будуть вирішені.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/print/45794-apelyaciyniy_sud_viznano_kraschim_u_zabezpechenni__dostupu__.html