За даними Чеського статистичного бюро, люди з інвалідністю складають майже 10% населення Чехії. З них всього 30% отримують допомогу по інвалідності в повному обсязі. При цьому, людям, які не здатні самостійно доглядати за собою, виплачується допомога по опіці. Однак, щоб мати можливість повноцінно забезпечувати себе, більшість людей з функціональними ушкодженнями вимушені працевлаштовуватись. Та отримати кваліфіковану роботу можуть далеко не всі. Адже серед осіб з інвалідністю налічується всього 5% людей з вищою освітою і 20% – з повною загальною середньою освітою. Проте, законом про працевлаштування визначено, що «Брати участь в працевлаштуванні людей з функціональними ушкодженнями повинні всі компанії, в яких працює понад 25 осіб. Мінімальний відсоток осіб з інвалідністю в організації повинен становити 4% від загального числа працівників».
Кожна організація може виконати цей обов’язок трьома способами:
- Працевлаштувати осіб з інвалідністю відповідно до встановленої законом квоти в 4%.
- Користуватися послугами або товарами, які вироблені на підприємствах, де працює понад 50% осіб з інвалідністю.
- У випадку недотримання норми в 4% працевлаштованих осіб з інвалідністю, роботодавець зобов’язаний сплатити щорічний штраф в розмірі 2 500 євро.
Відповідно до закону про зайнятість, заходи з професійної реабілітації осіб з інвалідністю, які впроваджує Державна служба зайнятості (ДСЗ), мають відповідати індивідуальним потребам таких осіб. ДСЗ можуть залучати до надання послуг з професійної реабілітації неурядові організації (НУО). Кошти на фінансування цих послуг надходять з урядового бюджету та Європейського соціального фонду (ЄСФ). Таке фінансування отримують 19 організацій-членів Союзу підтримки зайнятості Чехії, які надають послуги консультування та супроводу на робочому місці.
Фінансування цих організацій розподілене наступним чином:
- 51% з державного бюджету
- 31% з Європейського соціального фонду
- 9% з інших джерел
- 8,3% з регіональних бюджетів
- 4% з муніципальних бюджетів
- 3,7% – внески спонсорів
- 0,5 % з бюджету Державної служби зайнятості
Яким же чином відбувається підтримка зайнятості людей з інвалідністю?
Соціальні служби направляють особу з інвалідністю до ДСЗ для проходження професійної реабілітації. Вона передбачає надання консультацій за індивідуальним планом для подальшого працевлаштування такої людини. В більшості випадків консультуванням займається залучена в якості підрядника НУО. В Чехії діє 39 таких організацій – 19 з них являються членами Союзу підтримки зайнятості Чехії. Підтримка зайнятості включає в себе навчання та супровід на робочому місці. Таку допомогу особа з інвалідністю може отримувати впродовж двох років.
Також, щоб простимулювати працевлаштування осіб з інвалідністю, в Чехії надається спеціальна підтримка роботодавцям. Компаніям пропонуються певні заохочення:
- Якщо компанія працевлаштовує більш ніж 50% осіб з інвалідністю, від загальної кількості робітників, то держава надає їй щомісячну субсидію у розмірі 235 євро на кожного такого працівника.
- Для створення спеціально оснащеного під потреби особи з інвалідністю робочого місця виділяється разова допомога обсягом 12 середніх заробітних плат на особу.
- Для виплати заробітної плати працівникам з інвалідністю, які працевлаштовані в суспільно-корисній сфері, такій як допомога або догляд за іншими особами, надається субсидія в розмірі 100% зарплатні на рік.
- Роботодавець має право скоротити податки на 60% при працевлаштуванні осіб з важкою формою інвалідності.
- Плата у Фонд соціального страхування скорочується на 245 євро в рік за кожного працівника з інвалідністю.
Всі люди з інвалідністю, які зайняті пошуком роботи в Чехії, мають право на отримання субсидій для проїзду, пільги для оплати житла, звільнення від усіх податків та підтримку особистого помічника з пошуку роботи. Особи з інвалідністю мають однакові права з іншими громадянами на ринку праці та при цьому отримують додаткову підтримку.
Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».