Новини організації Новини суспільства

НА ПРАВИЛЬНОМУ ШЛЯХУ

Громадські експерти стверджують що реформа державних закупівель у Київській області рухається правильним шляхом, ще є над чим працювати.

10 вересня Громадська правозахисна організація «Права людини» організувала підсумкову конференцію по проекту «Протидія застосуванню корупційних схем при державних dscn0633-2закупівлях Київської області», який проходив за фінансової підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. На конференції обговорили питання інституалізації реформи державних закупівель, попередження корупції у них та окреслили ті успіхи, які в Київській області вже досягнуто, а що тільки треба зробити.

Проект, який реалізовувала ГПО «Права людини» можна вважати успішним, як в моніторинговій частині, так і в навчально-інформаційній. За його допомогою десятки жителів області змогли навчитись виявляти зловживання на тендерах, а тисячі отримали знання щодо базового моніторингу того, що купується за кошти платників податків у їхньому населеному пункті. Окрім того, завдяки моніторингу закупівель ми змогли оцінити всі успіхи та перешкоди для реформи в області і оцінити її перебіг», – вважає керівник проекту Олексій Буданов.

dscn0618«Ще на початку проекту було зафіксовано проблему, навколо якої потрібно було зосередити свою роботу і направити основні зусилля. Вона пов`язана з тим, що з проведенням процесу фінансової децентралізації, корупція з центрального рівня почала перетікати в регіони. Місцеві органи влади почали розпоряджатись більшими бюджетами для закупівель, проводити більше торгів, а за відсутності контролю такий стан справ перетворюється в корупційно небезпечний», – продовжив Голова Правління ГПО «Права людини» Віталій Дроботун. Дійсно, незважаючи на те, що фінансова децентралізація необхідна, та є одним з першочергових завдань для органів влади, сьогодні потрібно уважно відслідковувати саме тенденції публічних закупівель на місцях.

«Те що сьогодні реалізовується реформа державних закупівель і всі надпорогові тендери перейшли у електронний формат та здійснюються за новим законодавством є величезним плюсом для української держави, економіки та громадянського суспільства. Це є тим інструментом, який дозволяє здійснювати контроль над суб`єктами процесу закупівель, вчасно реагувати на проблеми та виклики, аналізувати тенденції та напрямок руху ситуації» – підсумував Віталій Дроботун.

Частина дискусії була присвячена стану закупівель у Київській області. Організатори переконані, що Київська область доволі успішно включилась у перебіг реалізації реформи, але існують кілька проблем, які потребують вирішення.

Одна з них – підвищення конкурентності тендерів та залучення до участі у них нових учасників. Цей аспект є найважливішим – у разі високої конкуренції ми отримуємо не тільки товари і послуги високої якості за найнижчими ринковими цінами, але й мінімізуємо корупційні ризики. Це стає можливим тому що бізнес самостійно контролює закупівлі – попереджає порушення, сигналізує про потенційні зловживання.

3a069ef0b5

Ще одна важлива проблема – перехід на електронний формат допорогових торгів. Переводити їх у електронний формат – право місцевих органів влади, до якого останні не завжди воліють вдаватись найчастіше наводячи надумані причини, в той час як основною є власні «бізнес»-інтереси, які насправді мають мало спільного з бізнесом, але багато з розкраданням коштів платників податків. «Тому ще одним завданням є тиснути на місцеві органи влади задля швидшого переходу останніх на електронні торги при допорогових закупівлях», – зазначають учасники конференції.