Головним управлінням МВС України в м. Києві неналежно виконуються рекомендації Уповноваженого з прав людини щодо усунення недоліків, які негативно впливають на стан забезпечення прав людини в діяльності столичної міліції.
Такий висновок зробили працівники Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадськості, зокрема працівником Асоціації УМДПЛ, Євгеном Крапивіним, які відповідно до статті 19-1 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» 10 квітня 2013 року відвідали Оболонське РУ ГУМВС України в м. Києві.
Попереднє відвідування Оболонського районного управління та другого територіального відділу міліції, підпорядкованого цьому управлінню, відбулося 11.01.2013, в результаті якого було виявлено ряд суттєвих недоліків, що негативно впливають на дотримання прав людини. З метою усунення цих недоліків Уповноваженим з прав людини керівництву МВС України було спрямовано рекомендації, у тому числі такі: • привести у відповідність до нормативних вимог документацію в частині фіксації та обліку осіб, які затримуються та доставляються до підрозділів міліції працівниками патрульної служби; • забезпечити належний облік осіб, які перебувають у приміщеннях міліції. Усуненню зазначених недоліків Уповноваженим приділяється особлива увага, оскільки вони створюють ризики незаконних затримань та тривалих тримань у приміщеннях міліції, катувань та інших видів неналежного поводження. В інформації керівництва МВС Уповноваженому з прав людини про стан виконання цих рекомендацій зазначено, що надані рекомендації виконано.
В результаті відвідування 10.04.2013 встановлено, що документація патрульної служби міліції дійсно в рекомендованому обсязі приведена до нормативних вимог.
Водночас, інформація щодо забезпечення належного обліку осіб, які перебувають у приміщеннях міліції, не відповідає дійсності, жодного поліпшення після попереднього відвідування не відбулося. У відповідні журнали, як і раніше, не вноситься обов’язкова інформація щодо того, хто саме з міліціонерів доставляв чи запрошував осіб до приміщень міліції і з якою метою, у якому статусі ці особи там перебували (доставлених, відвідувачів чи запрошених), яких заходів вживалося до доставлених осіб тощо.
З приводу неналежного виконання рекомендацій та надання недостовірної інформації щодо усунення недоліків Уповноваженим буде підготовлено відповідний акт реагування. Серед інших недоліків, які негативно впливають на стан дотримання прав людини в діяльності відвіданого підрозділу міліції та підлягають усуненню, слід зазначити такі: • незабезпечення безперешкодного доступу маломобільних груп населення до адміністративної будівлі; • неналежну організацію роботи щодо інформування центрів з надання безоплатної правової допомоги затриманим; • неналежне харчування осіб, які тримаються в кімнатах затриманих та доставлених чергової частини (КЗД); • невиконання вимог інструкції про порядок функціонування дактилоскопічного обліку, що призводить до неконтрольованої дактилоскопії громадян; • відсутність вільного доступу до приймальні громадян; • невиконання Положення про кімнати для проведення слідчих дій в органах і підрозділах внутрішніх справ України. Кімната для проведення слідчих дій відсутня, внаслідок чого слідчі дії та інші передбачені законодавством України заходи (опитування, побачення із захисником тощо), необхідні для повного, всебічного й об’єктивного дослідження обставин учинення злочинів за участю осіб, затриманих за підозрою в їх вчиненні, проводяться у будь-яких приміщеннях.
Крім того, в райуправлінні не забезпечено виконання нормативних вимог щодо безперервності лікування затриманих осіб, які цього потребують, препаратами замісної підтримувальної терапії та детоксикації. Детальний перелік недоліків, виявлених у результаті візиту, а також пропозиції щодо їх усунення будуть надані Міністерству внутрішніх справ для відповідного реагування.