Поради людині з інвалідністю

Ввезення та визнання автомобілів для інвалідів гуманітарною допомогою .

Законодавством України з питань оподаткування не передбачено надання пільг при митному оформленні транспортних засобів, які ввозяться на адресу інвалідів І та ІІ груп. Разом з цим, від оподаткування звільняється гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну у відповідності до Закону України від 22.10.1999 № 1192 «Про гуманітарну допомогу».

Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та перерахування обов’язкових платежів до бюджету, зокрема,  легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з об’ємом двигуна не більше 1800 куб. см, що отримуються відповідними державними установами для подальшої передачі інвалідам, які перебувають в установленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту,  на строк, визначений законодавством.

Відповідно до п. 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 за бажанням інвалідів головні управління соціального захисту можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування та передачі іншій особі.

Автомобіль, отриманий головним управлінням соціального захисту як гуманітарна допомога для конкретного інваліда, який перебуває на обліку , видається безоплатно такому інваліду (за його згодою або за згодою законного представника недієздатного інваліда, дитині-інваліду (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарними визнаються автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більш як 8 років тому, з об’ємом двигуна не більш як 1800 куб. см. Зазначений автомобіль звільняється від оподаткування та обов’язкових платежів до бюджету.

На підставі заяви інваліда, який перебуває на транспортному обліку, Головне управління може видати довідку про те, що згідно зі ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» Головне управління не заперечує у ввезенні гуманітарного автомобіля із-за кордону. Така довідка є підставою для ввезення гуманітарного автомобіля.

Для визнання автомобіля гуманітарною допомогою за кордоном необхідно оформити наступні документи:

  • дарчий лист, оформлений на офіційному нотаріальному бланку держави, в якій здійснюється дарування автомобіля. Дарчий лист оформлюється на Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації з зазначенням прізвища інваліда, якому у подальшому повинен бути переданий автомобіль.
  • технічний паспорт на автомобіль з нотаріально завіреним перекладом;
  • купча (при наявності) з перекладом на українську мову;
  • довідка про зняття автомобіля з обліку у державі, де його подарували;

На території України необхідно буде зробити оціночну експертизу автомобіля, сертифікат відповідності та перекласти всі документи на автомобіль на українську мову.

Після завершення процедури розмитнення автомобіля, в органах ДАІ видається технічний паспорт на автомобіль з поміткою «Без права продажу, дарування та передачі іншій особі».Процедура визнання автомобіля гуманітарним триває від 2 до 4 місяців.