Новини суспільства

Лист Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю В.Сушкевича Прем’єр-Міністру України А. Яценюку

1374756562 1

Шановний Арсенію Петровичу!

У Верховній Раді України 23.02.2015 за № 2212 зареєстровано проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”, автором якого є Кабінет Міністрів України.

Цим законопроектом, у тому числі пропонується встановити, що усім працюючим пенсіонерам у період роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи пенсії/щомісячне довічне грошове утримання виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до законодавства.

Слід зазначити, що вказані нововведення у разі прийняття відповідного Закону Верховною Радою України та підписання його Президентом України, торкнуться, у тому числі понад 700 тис. працюючих людей з інвалідністю (кожного четвертого із загальної їх кількості).

На сьогодні їх розміри пенсійних та інших виплат у доларовому еквіваленті дорівнюють розмірам аналогічних виплат, які були до 2009 року. їх ріст за останні п’ять років повністю нівелювався у поточному році із-за різкого зростання вартості валюти.

Позбавлення людей з інвалідністю 15 % пенсії означає, що держава щомісяця не додаватиме людині, яка має найбільшу втрату здоров’я та потребу у матеріальній підтримці, в середньому від 200 до 600 грн. (інваліду від загального захворювання – 200 грн., а інваліду війни та чорнобильцю 500 грн.). При цьому, держава фактично вже не виконує більшість законодавчих норм, які забезпечують соціальний захист громадян з інвалідністю, зокрема санаторно-курортне лікування, реабілітацію, протезування, забезпечення засобами реабілітації і виробами медичного призначення, та інші законодавчі вимоги.

В умовах різкого зростання цін на основні продукти харчування, ліки, житлово-комунальні та інші послуги, позбавлення громадян з інвалідністю пільг на проїзд, невиконання законодавчих норм по їх соціальному захисту і відсутності безоплатної медичної допомоги життя таких осіб опиниться на межі існування!

Люди з інвалідністю – це особи, які мають не менше 50 % втрати здоров’я, вони найменше пристосовані до умов сьогодення, у них найменше шансів отримати професію, а від так і заробити собі на прожиття, оскільки вони відчувають на собі всі ті бар’єри та перепони, яке суспільство не може ліквідувати стосовно них.

Крім того, суттєвим застереженням вважаю порушення принципу соціальної справедливості, оскільки запровадження запропонованої норми призведе до зрівнялівки пенсій, призначених особам з різними групами інвалідності, пенсій, призначених інвалідам з урахуванням набутого ними стажу роботи, та практично зменшить ці пенсійні виплати до прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Необхідно зазначити, що серед загалу громадян з інвалідністю знаходяться ті, хто захищав українську державу від загарбників та терористів, а також ті, хто постраждав від війни і знаходяться в критичній життєвій ситуації.

Прошу також звернути увагу на те, що в серпні місяці цього року Україна як держава має звітувати в Організації Об’єднаних Націй про стан забезпечення прав людей з інвалідністю і наявності прогресу в цьому напрямку відповідно до конвенції ООН «Про права інвалідів», підписаної українською державою і ратифікованою українським парламентом.

З огляду на викладене, прошу недопустити зменшення розміру пенсій працюючим людям з інвалідністю та ініціювати у Кабінеті Міністрів України щодо громадян з інвалідністю відповідне виключення.

З повагою

Уповноважений Президента України В.М.Сушкевич

Лист.pdf

Національна Асамблея інвалідів України